Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4551
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Del në dritë botimi origjinal i Kanunit të Lekë Dukagjinit

Mi, 11. Mai 2005, 17:51

Zbulohet botimi i vitit 1933. Në kohën e diktaturës e ruajtëm duke e mbështjellë me një revistë partizane”
Kastriot Bushi

Thotë pa mëdyshje se familja e tij ka ruajtur me fanatizëm Kanunin origjinal të Lekë Dukagjinit, madje këtë botim ia kanë kërkuar disa shtëpi botuese dhe shumë shpejt do ta dorëzojë në njërën prej tyre. Gjergj Bugu rrëfen për gazetën se si babai i tij ka arritur ta ruajë me fanatizëm këtë “kushtetutë”, botim i vitit 1933 edhe në kohën e diktaturës, kur shtëpia e tij ishte bërë disa herë objekt kontrolli i agjentëve të sigurimit të shtetit. I botuar disa herë, Kanuni i Lekë Dukagjinit ka ardhur te lexuesit në forma të ndryshme deri në formën e sotme. Shtëpitë botuese kanë marrë përsipër të ndryshojnë ose të ndërhyjnë në fjalë të ndryshme, duke u munduar të sjellin aktet ligjore dhe nënligjore që ndodhen aty në formën më të kuptueshme për lexuesit. Përkundër kësaj, familja Bugu, me banim në Shkodër, pretendon se ruan të vetmin botim origjinal të Kanunit të Lekë Dukagjinit, me të gjithë fizionominë e tij.

Si e ruajtëm Kanunin

Botimi që është ruajtur me fanatizëm nga familja Bugu është i vitit 1933 dhe pa emrin e një autori. Ai është blerë në vitin 1956 nga Pal Bugu. Sipas djalit të tij, Gjergj Bugu, ky botim është më origjinali ndaj dhe kohët e fundit është kërkuar nga disa shtëpi botuese. “Edhe fjalët aty janë shkruar si 560 vite më parë”,- thotë Gjergji. Ai tregon se si babai i tij e ka ruajtur këtë “kushtetutë që nuk ka të paguar”. “Im atë, Pali, e ka ruajtur në bibliotekën e tij, në të cilën ndodheshin rreth 450 lloje librash. Ai ka mundur të ndryshojë vetëm kopertinën e tij. Gjatë kohës së monizmit, kanunin e mbështolli, me një revistë me partizanë, për ta shpëtuar nga shkatërrimi”,- kujton Gjergji. Pal Bugu ka punuar në ushtri si kapter. Por në kohën që kryente këtë detyrë, u akuzua se kishte harxhuar më shumë fishekë se sa ishin parashikuar. Regjimi i asaj kohe e futi në burg, duke e arrestuar për abuzime. Sapo përfundoi në qeli, akuza ndryshoi shumë shpejt,. Ai u akuzua për agjitacion dhe propagandë, duke u dënuar me 12 vjet burg. Shtëpia e tij u bë objekt i disa kontrolleve, por Pali e kishte gjetur më së miri marifetin që Kanuni të mos përfundonte në zjarr. E kishte mbështjellë Kanunin me faqen e parë të një reviste partizane dhe e kishte vendosur mes 450 lloj librave që kishte në bibliotekë. “Kjo kopertinë e ruajti Kanunin nga sekuestrimi dhe babain tim nga shtimi i viteve të burgut”. Me fanatizëm u ruajt Kanuni edhe nga djali i vetëm i Palit, Gjergji. “Babai im nuk rron më, por qëllimi i tij ka qenë që çdo gjë të mirë t’ua përcjellë fëmijëve dhe brezave”,- thotë Gjergji. Sipas tij, Kanunit nuk i ka ikur koha. “Por kur një gjë nuk e konsumon, nuk ia di shijen. Kështu po ndodh dhe me Kanunin e Lekë Dukagjinit. Pra po ta studiosh edhe do ta vlerësosh”. Gjergji nuk do ta jepte këtë libër edhe sikur ta kërkonin ta blinin me flori. “Është një kushtetutë që unë e kam trashëguar nga im atë. Kam parë që Kanuni i Lekës është botuar nga disa shtëpi botuese, por jo si ky origjinali. Për mua ka vlera të jashtëzakonshme. Miliarda lekë të më ofronin, për mua nuk kanë vlerë përpara këtij botimi që zotëroj. Ky është kanuni që ka shuar gjakmarrjen, është ky kanun që u ka dhënë jetë njerëzve. Është ky kanun që e vlerëson njeriun si qenien më të vlerësuar në jetë. Është ky kanun që ka shmangur konfliktet”,- vlerëson Gjergji. Ai thotë se gjatë gjithë jetës së tij ka zbatuar me përpikmëri ligjet e kësaj “kushtetute të çmuar” .“E dija që po të ma gjenin në shtëpi do të më dënonin dhe mua Por unë nuk mund të rrija pa Kanunin dhe pa e studiuar atë” përfundon Gjergji.


Pas viteve ’90, Pali punoi për pajtimin e gjaqeve

Familja e Pal Bugut ka vite që është vendosur në qytetin e Shkodrës. Eshtë një nga familjet më të vjetra dukagjinase, që nuk ka trashëguar më shumë se një djalë. Atje në Dukagjin familja ka shtëpinë dykatëshe, me frengji, por që nuk banohet nga askush. Kati i parë i shtëpisë, tregon Gjergji, ka shpërbyer për bagëtitë, ndërsa në katin e dytë jetonin pjesëtarët e familjes. Familja dhe gjithë fisi Bugu njihet si një familje e ndershme dhe patriotike në të gjithë zonën, e respektuar dhe mikpritëse. Pas viteve ‘90 Pali punoi me misionin e pajtimit të gjaqeve, në zonën e Dukagjinit dhe të Shkodrës, deri dy vjet më parë, kur ndërroi dhe jetë. Nga të njohurit cilësohet si njeri i qetë dhe tepër i matur. Pal Bugu e bleu Kanunin në vitin 1956, por asnjëherë nuk tregoi, duke ruajtur besën dhe fjalën, se kush ishte personi që ia dha. Nuk e tregoi as pas viteve ’90, thotë i biri. K. Bushi
:X:

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Kanuni i Leke Dukagjinit

Mi, 09. Nov 2005, 19:50

Edhe albanologu Robert Elsi ka shkruar për "Kanunin" -> http://www.elsie.de/de/buecher/b25.html
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Do, 10. Nov 2005, 12:39

une nuk e di, se perse ndiehen shume shqiptare krenar per "kanunin e leke dukagjinit"? aj nuk eshte asgje, vetem e vetem nje fare "ligji", se si eshte regulluar bashkejetesa e njerezeve ne kohen e mesjetes... po ashtu nuk eshte nje gje e veçante kanuni, sepse ka patur ne qytetet me te medha te shqiperise kodike me te persosur dhe me "liberarl" (shkodra ("statutet e shkodres"), durresi, berati (kodiku i purpurt i beratit (“codex purpureus beratinus”) eshte nga shekulli i V pas lindjes se krishtit, i cili ne fillim ka traituar çeshtje fetare, dhe gjate kohes natyrisht eshte perpunuar disa here), etj. kane patur kodiket e tyre)...

plus nuk mund te kuptoj, se si mund te mburren disa koketrashe me faktin, se ne shqiperi kanuni akoma praktikohet! tssss

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Do, 10. Nov 2005, 14:45

Mirëdita Kusho1983,
ky "ligj " për fat të keq po i merr jetën shumë njerëzve dhe shpresoj që shteti ta shikoj seriozisht këtë fenomen. Mbështes plotësisht mendimin tënd!

egnatia
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Meta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 348
Registriert: Sa, 27. Aug 2005, 0:28

Fr, 11. Nov 2005, 0:15

Ky eshte nje Relikt dhe larg nga kjo pune, mjafte jane vrare Shqiptaret ne mes vete...


m.

gjilanasja_zh
Member
Beiträge: 99
Registriert: So, 04. Nov 2007, 10:05

kanuni shqiptarve..

Sa, 01. Dez 2007, 21:14

hej njerz sonte vendosa me qel qet theme edhe thash pse mos me shkru shqip??


me falni nese spo shkruj pa gramatik haha po ja futi gjilan-style


ma heret ju pata tregu per nje kusherin timen qe eshte duke kaluar me nje djal te njejtit katund....e tash eshte puna kshtu qe e ka diktu babi saj edhe ka thon nese eshte e vertet do ta vret ate ....normal se nuk e vret vertet amo ne qate nervoz ka thon qashtu...edhe me zor aj sun e shtin me marr nje tjeter...tash se me siguri aja ik te aj djali.....edhe drejt me ju tregu edhe une jam duke kaluar qe nje vit me kusherinin e ati djalit (haha) edhe babi im esht vllai i babes kusherines teme don me thon jena qika te migjes...tash po kam frik se qka mund te ben babi asaj?? qysh po menoni ju per kete pune??per qet arsyje kam shkru shqipe sepse spo me intereson fare mendimi i zvicrrance ose gjermanve....
Kur ta kujtojsh Gjilanin, kujtom edhe mua

Benutzeravatar
ALI_BENGALI
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1195
Registriert: Fr, 15. Jun 2007, 14:10

Re: kanuni shqiptarve..

Sa, 01. Dez 2007, 21:48

gjilanasja_zh hat geschrieben:hej njerz sonte vendosa me qel qet theme edhe thash pse mos me shkru shqip??


me falni nese spo shkruj pa gramatik haha po ja futi gjilan-style


ma heret ju pata tregu per nje kusherin timen qe eshte duke kaluar me nje djal te njejtit katund....e tash eshte puna kshtu qe e ka diktu babi saj edhe ka thon nese eshte e vertet do ta vret ate ....normal se nuk e vret vertet amo ne qate nervoz ka thon qashtu...edhe me zor aj sun e shtin me marr nje tjeter...tash se me siguri aja ik te aj djali.....edhe drejt me ju tregu edhe une jam duke kaluar qe nje vit me kusherinin e ati djalit (haha) edhe babi im esht vllai i babes kusherines teme don me thon jena qika te migjes...tash po kam frik se qka mund te ben babi asaj?? qysh po menoni ju per kete pune??per qet arsyje kam shkru shqipe sepse spo me intereson fare mendimi i zvicrrance ose gjermanve....

mu kan une ju kisha myt te dyjave :evil:
Der Vorteil der Klugheit besteht darin, daß man sich dumm stellen kann. Das Gegenteil ist schon schwieriger.
Kurt Tucholsky (1890 - 1935)

gjilanasja_zh
Member
Beiträge: 99
Registriert: So, 04. Nov 2007, 10:05

Re: kanuni shqiptarve..

Sa, 01. Dez 2007, 21:51

ALI_BENGALI hat geschrieben:
gjilanasja_zh hat geschrieben:hej njerz sonte vendosa me qel qet theme edhe thash pse mos me shkru shqip??


me falni nese spo shkruj pa gramatik haha po ja futi gjilan-style


ma heret ju pata tregu per nje kusherin timen qe eshte duke kaluar me nje djal te njejtit katund....e tash eshte puna kshtu qe e ka diktu babi saj edhe ka thon nese eshte e vertet do ta vret ate ....normal se nuk e vret vertet amo ne qate nervoz ka thon qashtu...edhe me zor aj sun e shtin me marr nje tjeter...tash se me siguri aja ik te aj djali.....edhe drejt me ju tregu edhe une jam duke kaluar qe nje vit me kusherinin e ati djalit (haha) edhe babi im esht vllai i babes kusherines teme don me thon jena qika te migjes...tash po kam frik se qka mund te ben babi asaj?? qysh po menoni ju per kete pune??per qet arsyje kam shkru shqipe sepse spo me intereson fare mendimi i zvicrrance ose gjermanve....

mu kan une ju kisha myt te dyjave :evil:

ahaha flm shum ali, ma mir se ti kerkush nuk din mem dhon shpresa per dashurin time te jetes 8)
Kur ta kujtojsh Gjilanin, kujtom edhe mua

Benutzeravatar
ALI_BENGALI
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1195
Registriert: Fr, 15. Jun 2007, 14:10

Sa, 01. Dez 2007, 22:06

schatzeli a martohen te ju ne katund ndermjed a ?
Der Vorteil der Klugheit besteht darin, daß man sich dumm stellen kann. Das Gegenteil ist schon schwieriger.
Kurt Tucholsky (1890 - 1935)

gjilanasja_zh
Member
Beiträge: 99
Registriert: So, 04. Nov 2007, 10:05

Sa, 01. Dez 2007, 22:10

ALI_BENGALI hat geschrieben:schatzeli a martohen te ju ne katund ndermjed a ?

jo de jo...amo na jena te vetmit qy nuk martohen nermezveti...se ne katundet qer ne gjilan kejt martohen...shka me bo bre une pe kuptoj se kta skan qef sepse jan si motra e vllazni bla bla...amo apet se apet per gjdo sen ka "ein erstes mal" edhe apet se apet me kshyr holl e holl na nuk jena ursprünglich te qati katunit po kena hi qe 40 vjet aty...rrojen e kena qeter kund...ooo u knaqa tu ngu tallava bekimi edhe mimoza 2007....
Kur ta kujtojsh Gjilanin, kujtom edhe mua

mogli_at
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1223
Registriert: Mi, 18. Jan 2006, 10:24

Sa, 01. Dez 2007, 22:23

gjilanasja: ketu nuk eshte vendi per shkruhen ne gjuhen shqipe, vendi per shkruhen ne gjuhen shqipe eshte vetem ne rubrik "shqip"

gjilanasja_zh
Member
Beiträge: 99
Registriert: So, 04. Nov 2007, 10:05

Sa, 01. Dez 2007, 22:24

mogli_at hat geschrieben:gjilanasja: ketu nuk eshte vendi per shkruhen ne gjuhen shqipe, vendi per shkruhen ne gjuhen shqipe eshte vetem ne rubrik "shqip"

aha flm per information....qysh muj tash me shti ne rubriken shqip??
Kur ta kujtojsh Gjilanin, kujtom edhe mua

Benutzeravatar
ladyflorijana
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 585
Registriert: Fr, 31. Aug 2007, 20:39

Sa, 01. Dez 2007, 22:43

Er macht das mit Absicht. Er hat wohl was gegen uns "Ausländer" hier im Forum!!!!!
Schade das mittlerweile auch solche Leute hir im Forum sind.

gjilanasja_zh
Member
Beiträge: 99
Registriert: So, 04. Nov 2007, 10:05

Sa, 01. Dez 2007, 22:50

ladyflorijana hat geschrieben:Er macht das mit Absicht. Er hat wohl was gegen uns "Ausländer" hier im Forum!!!!!
Schade das mittlerweile auch solche Leute hir im Forum sind.

hää jetzt check ich nichts mehr....kannst du mir erklären was du genau meinst ??
Kur ta kujtojsh Gjilanin, kujtom edhe mua

Benutzeravatar
besimi
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1285
Registriert: Fr, 21. Apr 2006, 16:46

Sa, 01. Dez 2007, 22:52

gjilanasja_zh hat geschrieben:
mogli_at hat geschrieben:gjilanasja: ketu nuk eshte vendi per shkruhen ne gjuhen shqipe, vendi per shkruhen ne gjuhen shqipe eshte vetem ne rubrik "shqip"

aha flm per information....qysh muj tash me shti ne rubriken shqip??
Ti nuk mundesh me shti kerkun se je femen edhe nuk je moderator se veq ata mujn hehehe.
Te pytja jote nese nuk jan martu kurr ne katunin e juv as ju nuk kini me mujt mu martu se nuk ju perkra kerkush.
edhe une jam nga ni fshat i vogel se nuk matomi nermet veti po edhe kurr nukisha mujt me dikond me ja fillu dashnijes kur e kisha dit se nuk kam te ardhem.
Wenn eine Frau schweigt,sollte man sie nicht unterbrechen.
Rechtschreibfehler absichtlich!

Benutzeravatar
ladyflorijana
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 585
Registriert: Fr, 31. Aug 2007, 20:39

Sa, 01. Dez 2007, 22:53

Du hast letzt schon einen Thread eröffnet wo du nur wolltest das Albaner sich melden.
Wurdest auch schon darauf hingewiesen, daß wenn du dies willst es doch bitte in dem Thread "Shqip" öffnen sollst.

Es kann nur Absicht sein, wenn ich lese was aus deinem letzten Thread rausgegangen ist und du jetzt wieder hier auf Albansich schreibst. Sorry aber anderst kommts nicht rüber.

gjilanasja_zh
Member
Beiträge: 99
Registriert: So, 04. Nov 2007, 10:05

Sa, 01. Dez 2007, 22:54

besimi hat geschrieben:
gjilanasja_zh hat geschrieben:
mogli_at hat geschrieben:gjilanasja: ketu nuk eshte vendi per shkruhen ne gjuhen shqipe, vendi per shkruhen ne gjuhen shqipe eshte vetem ne rubrik "shqip"

aha flm per information....qysh muj tash me shti ne rubriken shqip??
Ti nuk mundesh me shti kerkun se je femen edhe nuk je moderator se veq ata mujn hehehe.
Te pytja jote nese nuk jan martu kurr ne katunin e juv as ju nuk kini me mujt mu martu se nuk ju perkra kerkush.
edhe une jam nga ni fshat i vogel se nuk matomi nermet veti po edhe kurr nukisha mujt me dikond me ja fillu dashnijes kur e kisha dit se nuk kam te ardhem.

po normal sna perkran kerkush...e tash?? a po menon se na veq qeshtu tash dahemi edhe e marrmi nje tjeter a??...jo vllavi jem une me at djal qy e du ma shum se kejt senet ne bot kom me qu jeten ndesh me hallal te babes nones ndesh jo....
Kur ta kujtojsh Gjilanin, kujtom edhe mua

gjilanasja_zh
Member
Beiträge: 99
Registriert: So, 04. Nov 2007, 10:05

Sa, 01. Dez 2007, 22:57

ladyflorijana hat geschrieben:Du hast letzt schon einen Thread eröffnet wo du nur wolltest das Albaner sich melden.
Wurdest auch schon darauf hingewiesen, daß wenn du dies willst es doch bitte in dem Thread "Shqip" öffnen sollst.

Es kann nur Absicht sein, wenn ich lese was aus deinem letzten Thread rausgegangen ist und du jetzt wieder hier auf Albansich schreibst. Sorry aber anderst kommts nicht rüber.

also dass mal eins geklärt ist----ich habe ganz bestimmt nicht mit absicht hier reingepostet weil es wie es scheint "verboten" ist sondern weil es um liebe geht dachte ich logischerweise hier wär der richtige ort....aber nein SORRY...und ich bin keine rassistin ich habe nichts gegen ausländer...und wie es bei die rüberkommt interessiert mich ja wohl ziemlich einen dre.ck???
Kur ta kujtojsh Gjilanin, kujtom edhe mua

Benutzeravatar
besimi
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1285
Registriert: Fr, 21. Apr 2006, 16:46

Sa, 01. Dez 2007, 23:01

gjilanasja_zh hat geschrieben:
po normal sna perkran kerkush...e tash?? a po menon se na veq qeshtu tash dahemi edhe e marrmi nje tjeter a??...jo vllavi jem une me at djal qy e du ma shum se kejt senet ne bot kom me qu jeten ndesh me hallal te babes nones ndesh jo....
Po ti nuk dahesh nashta a aj dahet ose nuk dahet se don me dal jasht amo nese nuk martohesh si e don bili pak familja kurr sun rahatohesh.
Wenn eine Frau schweigt,sollte man sie nicht unterbrechen.
Rechtschreibfehler absichtlich!

Benutzeravatar
ladyflorijana
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 585
Registriert: Fr, 31. Aug 2007, 20:39

Sa, 01. Dez 2007, 23:03

Bist ja ne ganz Freche tsts gibts solche mehrere????

Mir ist egal was du denkst und über wen und wie und sowieso und überhaupt.
Halte dich an die Regeln so wie wir alle!!!!

Zurück zu „Shqip“