Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Re: Aleance Kuq e Zi.

Do, 27. Okt 2011, 17:25

Alket hat geschrieben:Qdo Livizije dhe qdo njeri qe vepron ne emer te kushtetutes....ka ligjimitet te kushtetutes, cilja ligjitimohet nga poplli...

Shqiperia nuk eshte mo ner Komunizmin, qe nje njeri duhet ta mar leje per me fol......

Livizje te tilla, livizje civile nuk eshte e rrezikshme....po nje sen qka i mungon shqiptarve................e rrezikshme eshte vetem per politikanet te kooruptuar....si berisha, thaci .. etj...

....livizje te tilla na duhen..... njerz qe kan besim, qe kan vullnet per ndryshim....... optimista..... nuk na duhen " kultur gjith-pranues dhe vujtues"...po nje popullat e gjall dhe aktiv, nje shoqeri civile .....qe merr pjes ne politiken e vendit..qe behet pjes e vendit..
Jo! Kushtetuta eshte baza ligjore e shtetit. Kurse shoqatat dhe organizatat jo-qeveritare kane statuset e tyre. Kjo organizate e sheh veten ne konkurrence me shtetin shqiptar, sepse krijon pershtypjen tek njerezit, qe shteti nuk eshte ne gjendje te mbroje shqiptaret, kurse keta qenkan ne gjendje. Prandaj jane te rrezikshem.
Pastaj keta nderhyne ne punet e shtetit duke kerkuar qe pasaporta shqiptare tu jepet edhe shtetasve te huaj qe nuk banojne ne Shqiperi, gje qe eshte budallek. Sepse dhenja e nenshtetesise eshte rregulluar sipas disa kritereve qarte te definuara:
1. Linja familiare: Djali i nje çifti, qe posedon nenshtetesine, e merr nenshtetesine.
2. Banimi ne shtetin ne fjale: Shtetas te huaj, qe kane banuar me shume se disa vite te caktuara ne ate shtet, kane te drejten te aplikojne per nenshtetesine ne ate shtet.
3. Dhurate per kontribute: Dikujt, qe ka kontribuar per shtetin ne fjale, i jepet nenshtetesia si nje fare dhurate, shembull konkret jane futbollistet kosovare, qe luajne per Kombetaren shqiptare.
Pastaj dhenja e nenshtetesise per shtetas te huaj, qe nuk banojne ne Shqiperi eshte budallek, sepse ato shtetas (ne kete rast kosovar, maqedonas, grek, malazez, serb) nuk jane nen jurisdiksionin shqiptar, dmth. shteti shqiptar nuk mund ti hedhi ne gjyq ato, pa kerkuar ekstradimin nga shteti perkates. Si rrjedhoje ato shtetas mund psh. te kryejne akte kriminale ne Europe apo SHBA dhe pergjegjesine do duhej ta marri edhe shteti shqiptar. Nese nje shtetas shqiptar kryen veper kriminale ne Europe apo SHBA, shteti shqiptar e merr pergjegjesine per ate, sepse aj person mund te gjykohet ne Shqiperi dhe shteti shqiptar e kerkon ekstradimin e atij personi ne jurisdiksionin e tij. Dmth. shteti shqiptar ka nen kontroll shtetasit e vet, qe jetojne ne Shqiperi apo perkohesisht jashte vendit. Nese e zgjerojme rrethin e personave, qe do marrin nenshtetesine shqiptare, gjith ky mekanizem kontrolli do rrezikohej.

Me duket e cuditshme, si nje person si Kreshnik Spahiu (qe eshte njohes i mire i ligjeve) ben nje kerkese te tille. Mbase e ben per pune populariteti, per te kandiduar me vone per ndonje post politik.

Kreshnik Spahiu te kujdeset me mire per punen e tij ne KLSH, sesa te beje fushata zgjedhore!
<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/sig/boneymummieson.jpg" border="0">

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Aleance Kuq e Zi.

Do, 27. Okt 2011, 22:34

Me fal, po spo di qka me mendu...kur ta shoh se nje pjestar i minoritetve rome/sinti shqipfolje e thir vullnetin e kombit shqiptar "budallac", dhe i thir Shqiptaret jashta Shqiperies "Serb, Malazez dhe Maqedon"....

... Shqiperia nuk eshte mo diktatur..... sod eshte e lejushme mu organizu, dhe me ndru kushtetuten...nqofse shumica jan pro............e tye te pengon kjo? e ti jeton ne zvicer???

besoj...se kryetari i gjykates se lart din ma mir se ti...se qka osht drejt e qka nuk osht....

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Re: Aleance Kuq e Zi.

Fr, 28. Okt 2011, 0:40

Alket hat geschrieben:Me fal, po spo di qka me mendu...kur ta shoh se nje pjestar i minoritetve rome/sinti shqipfolje e thir vullnetin e kombit shqiptar "budallac", dhe i thir Shqiptaret jashta Shqiperies "Serb, Malazez dhe Maqedon"....

... Shqiperia nuk eshte mo diktatur..... sod eshte e lejushme mu organizu, dhe me ndru kushtetuten...nqofse shumica jan pro............e tye te pengon kjo? e ti jeton ne zvicer???

besoj...se kryetari i gjykates se lart din ma mir se ti...se qka osht drejt e qka nuk osht....
Aket meso se pari me shkru shqip dhe nqs. me te vertete e don Shqiperine (gje te cilen une e ve shuuuuuumeee ne dyshim) njihe pak (jo me mire por vetemm... pak sepse NUK E KE IDEN se cfare eshte Shqiperia), te pakte (dhe kjo eshte per ty) ta dish se cfare shkruan bre burre!
Na shkruaj me mire per walibi ali-bi ose muhalibi-ne apo gjera te tilla se sa per punen ne Shqiperi! Ti nuk je me shume se sa nje i huaj qe shkruan shume AMA shume keq shqip, dhe s'ka mundesi qe te kesh nje ide per ato cka ndodhin ne Shqiperi! Ta them me gjithmend pa te keq! (nix für ungut)!

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Aleance Kuq e Zi.

Fr, 28. Okt 2011, 11:56

je ka fut kot beli..... as gramatika jem, dhe as urretja jote kunder islamit nuk eshte ketu ne bised.....edhe vetem ta tish, shqiperia eshte atdhue jem, kombi jem, gjaku jem, fara jem....e as lloqi, pluhni, 1mio probleme apo nje milloseviq nuk mujti me ndryshu kto.......e ti po mundohesh tash a? je bo milloseviq i vogel a qka?

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Re: Aleance Kuq e Zi.

Fr, 28. Okt 2011, 23:54

Alket hat geschrieben:je ka fut kot beli..... as gramatika jem, dhe as urretja jote kunder islamit nuk eshte ketu ne bised.....edhe vetem ta tish, shqiperia eshte atdhue jem, kombi jem, gjaku jem, fara jem....e as lloqi, pluhni, 1mio probleme apo nje milloseviq nuk mujti me ndryshu kto.......e ti po mundohesh tash a? je bo milloseviq i vogel a qka?
Alket nuk kam urrejtje per shqiptaret myslyman (kam gjysmen e familjes myslyman!), kam urrejtje per sojin tand pra islamistat (edhe nqs. flasin keq shqip) dhe ti thu pse? sepse ne vitet '90 mundeshe me marr edhe ndonji cigare ose noj shishe raki nga Shqiperia kur udhtojshe me aeroplan per ne perendim, ndersa sot (fal islamikve te.... ti e din) nuk mundesh me marr asnji shishe uje nga Shqiperia me vete, nejse!
Une nuk po mundohem me te ndal dashurine per Shqiperine (zoti te rrite) por ajo cka ti mendon se asht Shqiperia nuk ekziston! Nuk ka ekzistuar dhe nuk ka per te ekzistuar! Shqiperia nuk mundet me qene atdheu qe ti andrron i dashur Alket, ne Shqiperi se qan :-) kush as per muhamet as per krisht dhe mqs.ra fjala une floket e nje "myslymani" shqiptar nuk i nderroj me gjithe vatikanin! Ndersa ti ma s'pari pranon martesen e motres (nuk du me te ofendu sinqerisht) me nji myslyman se me nji shqiptar kristian! Ne Shqiperi martesa te "perziera" ka me qindra e me mijra (motra ime asht e martume me "myslyman")! Ne (une) jemi (jam) krenar qe jam shqiptar dhe nuk e qaj biren e b...aballekut per kishe e as per xhamij qe vetem na kane perca!
Shqiperia qe ti don ekzistonte vetem ne lajmet e "bukura" te TVSH ne kohen e enverit (kur shqipetaret ishin te "lumtur") dhe ne filmat shqiptare te asaj kohe! Alket nqs. ti me te vertet e don Shqiperine fillo ta njohish kete vend (prsh. fillo me Kreshnik Spahine lexo se kush asht ky mashtrues ky hajdut dhe pastaj falsim prap)
Te pershendes (si gjithmon pa te keq)

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Aleance Kuq e Zi.

Sa, 29. Okt 2011, 9:31

Popo, ki urretje dhe paragjykime te mdhaj per fejen Islame, perndryshe nuk me kishe thirr mue, (aj cili ne ket forum njihet si radikal anti-islamist, pyti disa shqiptar fetar ketu se qfar islamisti jam :mrgreen: ) dhe hap Tema cilet e kundershtojn me fakte nga korani keta "mjekroshat" si jo-musliman si na, po nje sekte e veqant nder boten arabo-islame.

Po urretja jota ka tbo aq qorr....qe edhe anti-sialmistat i thirr ti islamista....se vetem perdorimi i fjales Koran, Islam; musliman ...thot se eshte dikush islamist!?..............beli tu paske qu sod shum shum heret.

Beli... Problemi osht, se ajo Shqipni e "juve" nuk ekziston..... :) edhe per ket arsye po boheni aq te eger ketu, edhe pe musni me rrena dhe ofendime:)

Shqiperia eshte atdheu im............... edhe nje milloseviqit....dhe tye po te pengon....okej :mrgreen:

Une si nip i hoxhes nuk kam pas kurr probleme me fej, kam kenduar per festen e krishtlindjes ne kishe, 3 vjet, Prindet e mi (djali i hoxhes) mka vizitu ne kish per krishtlindje qdo here, dhe babai im, si djal i hoxhes ka edhe koranin edhe biblen....Jo vetem une, po gjith ne, skem kur far Problem "fetare", per ndryshe nipak e hoxhes nuk kishin martu femna me fej katolike....(3 zvicrane dhe nje shqiptare me feh katolike)

e di, se njerz si mue nuk njeh, familje si te mia....... se nuk njeh shqiptar : ) per ket arsye perdor paragjykime....

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Re: Aleance Kuq e Zi.

Sa, 29. Okt 2011, 11:02

Alket hat geschrieben:Popo, ki urretje dhe paragjykime te mdhaj per fejen Islame, perndryshe nuk me kishe thirr mue, (aj cili ne ket forum njihet si radikal anti-islamist, pyti disa shqiptar fetar ketu se qfar islamisti jam :mrgreen: ) dhe hap Tema cilet e kundershtojn me fakte nga korani keta "mjekroshat" si jo-musliman si na, po nje sekte e veqant nder boten arabo-islame.

Po urretja jota ka tbo aq qorr....qe edhe anti-sialmistat i thirr ti islamista....se vetem perdorimi i fjales Koran, Islam; musliman ...thot se eshte dikush islamist!?..............beli tu paske qu sod shum shum heret.

Beli... Problemi osht, se ajo Shqipni e "juve" nuk ekziston..... :) edhe per ket arsye po boheni aq te eger ketu, edhe pe musni me rrena dhe ofendime:)

Shqiperia eshte atdheu im............... edhe nje milloseviqit....dhe tye po te pengon....okej :mrgreen:

Une si nip i hoxhes nuk kam pas kurr probleme me fej, kam kenduar per festen e krishtlindjes ne kishe, 3 vjet, Prindet e mi (djali i hoxhes) mka vizitu ne kish per krishtlindje qdo here, dhe babai im, si djal i hoxhes ka edhe koranin edhe biblen....Jo vetem une, po gjith ne, skem kur far Problem "fetare", per ndryshe nipak e hoxhes nuk kishin martu femna me fej katolike....(3 zvicrane dhe nje shqiptare me feh katolike)

e di, se njerz si mue nuk njeh, familje si te mia....... se nuk njeh shqiptar : ) per ket arsye perdor paragjykime....
Alket nqs. ti je "radikal anti-islamist" une jam papa i romes!!! gezohem qe u njohem!

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Aleance Kuq e Zi.

So, 30. Okt 2011, 22:30

Alket hat geschrieben:Me fal, po spo di qka me mendu...kur ta shoh se nje pjestar i minoritetve rome/sinti shqipfolje e thir vullnetin e kombit shqiptar "budallac", dhe i thir Shqiptaret jashta Shqiperies "Serb, Malazez dhe Maqedon"....

... Shqiperia nuk eshte mo diktatur..... sod eshte e lejushme mu organizu, dhe me ndru kushtetuten...nqofse shumica jan pro............e tye te pengon kjo? e ti jeton ne zvicer???

besoj...se kryetari i gjykates se lart din ma mir se ti...se qka osht drejt e qka nuk osht....
alket,pse fol palidhje kur nuk ke as dy kokrra tru?!me fal qe ta thom kte,ama ti duhet ta dish shum mir,mqs.jeton ne zvicer,qe vullneti i popullit nuk osht gjithcka(ultima ratio)!shif ca vendosen zgjedhesit zvicerian ne lidhje me iniciativen kunder minareve apo me initiativen per ekstradimin e migranteve kriminal!ligji funksionon nryshe,sepse ke norma te caktume morale dhe humane,te cileve duhet tu permbahesh.dhe shumica e zgjedhesve,se popli ose sic i thone anglisht"mob"jane injorante,qe bejne ate cfare u thone politikanet dhe mediat.

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Aleance Kuq e Zi.

Mo, 31. Okt 2011, 0:22

jo more jo, spo du me ta bo bajat.....mos ta nin hiq...vetem vazhdo me ket shprehje :mrgreen:

Kosova dhe shqiperia po hecen bashk perpara, unifikimi i historis e shqipris me ato tKosoves, dhe mesimi e saj, si ashtu edhe librat shkollore si abetarja etj...

ashtu perjashton Shqiperia Kosoven ne qdo vend apo Organizat ku Kosova nuk ka antarsim apo ambasad....

ne te ardhmen, Politikanet Shqiptar ne MAqedoni, ne Kosove, ne Serbi, ne Shqiperi, ne Malzi kan mu kan (edhe jan tash) faktor stabilitetit dhe zhvillimin, bashkpunimi i vendeve ballkanike eshte patjeter per me fitu Investicione nga Fondi se BEs, si pershembell per infrastruktur, per energjien..etj.........

Shqiptart po pjekin diqka, nje Pite me kosove, me maqedoni, me presh e me malzi :) e gjith kjo servohet ne tabllen e evropes.... e VOILA bon Appetit!..... "izolimi" eshte nje fjal e kaluar...."bashkimi" eshte e ardhmja... :wink: ... a doni a nuk doni, plasni :Pkalofshit me lula............dhe shpresoj se dikur tju heken keto probleme me identitetin e juve : )...seriosisht ju kisha preferu nje qik nga kosova, presheva, maqedonia...... :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=gqgEQYhQVO0

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Aleance Kuq e Zi.

Mo, 31. Okt 2011, 0:43

Belifario hat geschrieben:
Alket hat geschrieben:Popo, ki urretje dhe paragjykime te mdhaj per fejen Islame, perndryshe nuk me kishe thirr mue, (aj cili ne ket forum njihet si radikal anti-islamist, pyti disa shqiptar fetar ketu se qfar islamisti jam :mrgreen: ) dhe hap Tema cilet e kundershtojn me fakte nga korani keta "mjekroshat" si jo-musliman si na, po nje sekte e veqant nder boten arabo-islame.

Po urretja jota ka tbo aq qorr....qe edhe anti-sialmistat i thirr ti islamista....se vetem perdorimi i fjales Koran, Islam; musliman ...thot se eshte dikush islamist!?..............beli tu paske qu sod shum shum heret.

Beli... Problemi osht, se ajo Shqipni e "juve" nuk ekziston..... :) edhe per ket arsye po boheni aq te eger ketu, edhe pe musni me rrena dhe ofendime:)

Shqiperia eshte atdheu im............... edhe nje milloseviqit....dhe tye po te pengon....okej :mrgreen:

Une si nip i hoxhes nuk kam pas kurr probleme me fej, kam kenduar per festen e krishtlindjes ne kishe, 3 vjet, Prindet e mi (djali i hoxhes) mka vizitu ne kish per krishtlindje qdo here, dhe babai im, si djal i hoxhes ka edhe koranin edhe biblen....Jo vetem une, po gjith ne, skem kur far Problem "fetare", per ndryshe nipak e hoxhes nuk kishin martu femna me fej katolike....(3 zvicrane dhe nje shqiptare me feh katolike)

e di, se njerz si mue nuk njeh, familje si te mia....... se nuk njeh shqiptar : ) per ket arsye perdor paragjykime....
Alket nqs. ti je "radikal anti-islamist" une jam papa i romes!!! gezohem qe u njohem!

besoj.......se edhe popes nuk iu duhen syt.....po vetem fantazma............. me erdh edhe mue mir, boni selam bajrushit, a din aj qe shet fara para derve te vatikanit.......

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4464
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Aleance Kuq e Zi.

Mo, 31. Okt 2011, 11:35

mbeshtes 100% :X:

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4464
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Aleance Kuq e Zi.

Mo, 31. Okt 2011, 11:37

Zuletzt geändert von Illyrian^Prince am Mo, 31. Okt 2011, 11:57, insgesamt 1-mal geändert.

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4464
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Aleance Kuq e Zi.

Mo, 31. Okt 2011, 11:43

Es ist wichtig, in diesem Zeitalter, dass alle Albaner wo auch immer sie sind zusammenarbeiten. Fremde Ideologien(Sozialismus,Kommunismus usw.) sowie Religionen sollten uns nicht daran hindern sondern einen um unsere nationale Ziele zu erreichen.

Alle Albaner sollten mehr eigene Produkte produzieren und diese auch konsumieren. Nur so können wir vorwärts kommen. Genug mit PD,PDK,PS,LDK,BDI,..., unsere Partei ist Albanien.

Auf beste Zusammenarbeit von AKZ und der VV. ( RrOSh)

Kreshnik Spahiu in Prizren

http://www.youtube.com/watch?v=xGTBMie9rFM

hört gut zu :-)

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Aleance Kuq e Zi.

Mo, 31. Okt 2011, 14:00

Alket hat geschrieben:Kosova dhe shqiperia po hecen bashk perpara, unifikimi i historis e shqipris me ato tKosoves, dhe mesimi e saj, si ashtu edhe librat shkollore si abetarja etj...
dmth.historia e shqipnis t unifikohet n historin e kosoves? :lol: :roll:
Alket hat geschrieben:ashtu perjashton Shqiperia Kosoven ne qdo vend apo Organizat ku Kosova nuk ka antarsim apo ambasad....
popo,e perjashtoka... :lol: :roll:
Alket hat geschrieben:ne te ardhmen, Politikanet Shqiptar ne MAqedoni, ne Kosove, ne Serbi, ne Shqiperi, ne Malzi kan mu kan (edhe jan tash) faktor stabilitetit dhe zhvillimin, bashkpunimi i vendeve ballkanike eshte patjeter per me fitu Investicione nga Fondi se BEs, si pershembell per infrastruktur, per energjien..etj.........
popo.me siguri qe mafiat e hashim thacit dhe menduh thacit krijojn stabilitet n ballkan... :lol: :roll:

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Aleance Kuq e Zi.

Mo, 31. Okt 2011, 20:21

dmth. se femit ne Sarand mesojn te njejten siq femit ne Mitrovic................thum drejt kusho.....kur po sheh kaq shum bashkpunim dhe dashuri mes shqiptarve............a po te plas barki? :wink: :mrgreen:pse a po tutesh se mafia DoubleG -thaci pe rzon mafien e berishes a? :mrgreen:a te thom diqka...voto ti per KUQ e Zi..(nqofse futen ne Politik) dhe une votoj per Vetvedosjen................ dhe i rzojm bashk keta mafiosat.... :wink:


@illyrian.... oooPaaa, flm!

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Aleance Kuq e Zi.

Di, 01. Nov 2011, 1:31

Alket hat geschrieben:kur po sheh kaq shum bashkpunim dhe dashuri mes shqiptarve
bashkpunim?! :lol:
kesaj i thon ti nenshtrohes paternalitetit t tirones.

Old_Man
Member
Beiträge: 22
Registriert: Mi, 07. Jul 2010, 14:50

Albin Kurti në Zvicër

Di, 08. Nov 2011, 20:47

abmelden
Zuletzt geändert von Old_Man am Do, 15. Dez 2011, 20:08, insgesamt 1-mal geändert.

Benutzeravatar
Hummel
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 706
Registriert: Do, 12. Aug 2010, 22:59

Re: Albin Kurti në Zvicër

Di, 08. Nov 2011, 21:34

Paska ardhe me mledhe.... Vetefundosja eshte anti kosovare.
Une. Nuk do te marre pjese...
Dont bother me with nonsense.!?! ^.°

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4464
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Re: Albin Kurti në Zvicër

Di, 08. Nov 2011, 22:39

Hummel hat geschrieben:Paska ardhe me mledhe.... Vetefundosja eshte anti kosovare.
Une. Nuk do te marre pjese...
Antikosovare dhe Proshqiptare :X:

VV eshte e vetmja qe mbron interesat kombetare dhe eshte ketu per Popullin. Idejat e Vetevendojes tash po vjedhen nga Qeveria e Shqiperise dhe e Kosoves.

Old_Man
Member
Beiträge: 22
Registriert: Mi, 07. Jul 2010, 14:50

Re: Albin Kurti në Zvicër

Mi, 09. Nov 2011, 17:00

abmelden
Zuletzt geändert von Old_Man am Do, 15. Dez 2011, 20:08, insgesamt 1-mal geändert.

Zurück zu „Shqip“