Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Re: Lajme nga Shqiperia

Fr, 18. Okt 2013, 23:00

Mire e ke Vorak. Nuk me vajti mendja aty. Por ajo puna e klubeve duhet zgjidhur patjeter.
<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/sig/boneymummieson.jpg" border="0">

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Lajme nga Shqiperia

Mo, 04. Nov 2013, 13:49

Die neue Regierung hat alle illegalen Bauten auf dem Grundstück des Universitätsspitals QSUT abgerissen und die Grünflächen rehabilitiert:

http://www.youtube.com/watch?v=nyrQeh3vEl0

Vorher-Nachher-Vergleich
http://www.youtube.com/watch?v=UHBNgAZ8YSs#t=19

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Lajme nga Shqiperia

Mo, 04. Nov 2013, 14:46

Illegales Holzfällen im Bezirk Dibra wird nun auch geahndet:
http://www.youtube.com/watch?v=-Qneevs6t1E

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Lajme nga Shqiperia

Mo, 04. Nov 2013, 16:39

Endlich wurden die Kalköfen in Fushe-Kruja geschlossen und sehr bald werden sie abgerissen:
http://www.youtube.com/watch?v=Lj3h7XkEK4s

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Lajme nga Shqiperia

Mo, 04. Nov 2013, 16:54

Die Bewegung "Sauberes Albanien" hat heute ihre Aktivität aufgenommen. Diese Bewegung hat zum Ziel, ganz Albanien vom Müll zu befreien und die Menschen für die Umwelt zu sensibilisieren.

"SHQIPERIA E PASTER" NIS NGA ELBASANI NISMA PER PASTRIMIN E AMBJENTIT - KANALI SHTATE
http://www.youtube.com/watch?v=es6Ry-_5leo

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Re: Lajme nga Shqiperia

Di, 05. Nov 2013, 13:52

Një lajm pak ndryshe ku secili mund të japë ende ndihmën e tij :arrow: http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=33896&kat=109


Mjekët italianë shpëtojnë jetën e 9-vjeçares Valentina Hoxha

Vajza 9-vjeçare Valentina Hoxha, së cilës i kishin mbetur edhe pak ditë jetë i është nënshtruar operacionit për transplantimin e mëlçisë në spitalin e Bergamos në Itali. Vajza është futur në sallën e operacionit ditën e djeshme rreth orës 07:00 dhe pas disa orësh mjekët italianë kanë konfirmuar se transplantimi u krye me sukses.
Vogëlushja ndodhej në gradën e fundit, pasi vuante nga një sëmundje e rëndë në mëlçi, e cila i kishte dalë jashtë funksionit. Shpresa e vetme për vogëlushen ishte transplantimi i mëlçisë, i cili është i pa realizueshëm në vend dhe në spitalet e huaja kushton jo pak, por nis nga 70 deri në 180 mijë euro. Familja Hoxha nuk kishte mundësi financiare që të mbulonte koston e operacionit dhe për këtë ata kanë bërë thirrje për ndihmë.
Valentina Hoxha 9 vjeç nga Fieri ka qëndruar për rreth dy javë në Qendrën Spitalore Nënë Tereza në Tiranë dhe më pas është transportuar për në Itali.
Ajo ndodhet prej pak ditësh në spitalin e Bergamos, ku me vështirësi është gjendur dhe dhuruesi i mëlçisë.
Sipas familjareve operacioni është marrë përsipër nga spitali pasi është paguar garancia prej 30% e vlerës totale 133 mijë euro, të mbledhur falë apeleve
Për shkak të situatës së vështirë dhe me rrezik jete ku ndodhej vogëlushja, mjekët italianë janë detyruar të vendosin të parën në listën e pritjes vogëlushen shqiptare dhe me sigurimin e mëlçisë u krye ditën e djeshme edhe transplantimi.
Paralelisht me shërbimin mjekësor, familjarë të Valentinës vijojnë aksionin për grumbullimin e të hollave për të paguar operacionin që kushton shumë.
Aktualisht familja Hoxha ka të garantuara shumën 50 mijë euro, përmes donacioneve dhe dhurimit vullnetarë të të hollave, nga te cilat afër 10 mijë euro janë grumbulluar nga dërgesat e shqiptarëve.

Për të kontaktuar me babanë e vajzës, Uran Hoxha, mund të telefononi në numrin e tij personal 069 84 36 048, ose të jepni kontributin tuaj në numrat e llogarisë.


HOXHA VALENTINA OSE HOXHA URAN

AL69 2122 1039 0000 0000 0050 0706 NE LEKE.

AL42 2122 1039 0000 0000 0050 0707 NE EURO / SWIFT CODE: CDISALTR / CREDINS BANK

AL15 2122 1039 0000 0000 0050 0708 NE USD / SWIFT CODE: CDISALTR / CREDINS BANK
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Lajme nga Shqiperia

Di, 05. Nov 2013, 17:19

A1 Report - Mirditë, rikthehet muzeu etnografik
http://www.youtube.com/watch?v=dXTSF6gNeoM

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Re: Lajme nga Shqiperia

Sa, 14. Dez 2013, 17:39

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=269323

Apeli për të shpëtuar një vajzë

Megjithëse prej javësh shumë qytetarë janë mobilizuar për t’i shpëtuar jetën një vajze që vuan nga leuçemia, ndihmat s’po mjaftojnë.
Janë mbledhur rreth 90 mijë euro në fondin humantitar që ka për qëllim shërimin e nxënëses Argjira Shala nga Prishtina.Familjarët e saj thonë se kurimi jashtë vendi do i kushtojë jo më pak se 250 mijë euro. Ndërkohë familja e saj tashmë ka nxjerrë në shitje edhe shtëpinë.
Argjira aktualisht është duke u kuruar në një spital në Turqi, ndërkaq që të ketë sukses ajo duhet të zhvendoset në një spital gjerman, i cili për pranimin e saj kërkon 250.000 euro.
Mbledhja e të hollave dëri më tani si në shumë raste të tjera është bërë në baza vullnetare të qytetarëve. Fillimisht kishte nisur nga shokët dhe shoqet e shkollës. Mobilizimi për të më vonë mblodhi edhe një numër të madh të këngëtarëve kosovarë të cilët zhvilluan një koncert të premten në ndihmë të saj megjithatë shuma e mbledhur nuk kaloi 3 mijë euro.
Në rastin e Argjira Shales, Ministria e shëndetësise ka ofruar vetëm 30 mijë euro, por me kusht që fillimisht të bëhen pagesat me para të vetë familjes dhe më pas të sillen faturat për t’i tërhequr paratë.
Në Kosovë është bërë e zakonshme të shohësh rrugeve dhe shesheve nisma për mbledhje fondesh për fëmijë kosovarë që kërkojnë ndihmë për shërim jashtë vendi në pamundësi të shërimit në Kosovë. Fatkeqësisht disa prej tyre kanë vdekur, ndërkohë shumë të tjerë presin ndihmën e shtetit apo qytetarëve.

Top Channel
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Re: Lajme nga Shqiperia

Fr, 07. Feb 2014, 7:40

http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=39904&kat=87

Ndahet nga jeta një artiste, bilbili i këngës shqiptare Vaçe Zela.

Lamtumirë e madhërishmja, e paarritshmja Vaçe Zela. I lehtë të qoftë dheu!
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Benutzeravatar
Florim
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 862
Registriert: Fr, 05. Jul 2013, 9:29

Re: Lajme nga Shqiperia

Fr, 07. Feb 2014, 8:21

I lehtë i qoftë dheu.
O ku ka si ti o Shqipëria ime, o fisnikja përmbi gur.
Rrjedh në këngë e ligjerime, ballëlarta me flamur!

adku
Member
Beiträge: 72
Registriert: Di, 22. Okt 2013, 12:58

Re: Lajme nga Shqiperia

Di, 11. Feb 2014, 17:42

U prehte ne paqe!

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Lajme nga Shqiperia

So, 23. Mär 2014, 22:42

Die territorial-administrative Reform nimmt Form an. Albanien soll in Zukunft aus 4 Regionen bestehen (Norden, Zentral, Süd-West und Süden):
http://acp.al/ndarja-administrative-e-s ... i-co-plan/

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Re: Lajme nga Shqiperia

Mo, 24. Mär 2014, 6:28

Lajm interesant, por nuk le te kuptosh se, për se ja vlen kjo ndarje?
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Lajme nga Shqiperia

Mo, 24. Mär 2014, 10:07

egnatia hat geschrieben:Lajm interesant, por nuk le te kuptosh se, për se ja vlen kjo ndarje?
Kjo reforme administrative-territoriale do uli ndjeshem shpenzimet administrative ne njesite administrative vendore. Sot numri i Qarqeve, Bashkive dhe Komunave eshte shume i larte per nje vend kaq te vogel si Shqiperia. Me kete reforme do ulet numri i Qarqeve, Bashkive dhe Komunave duke krijuar 4-6 Qarqe/Rajone, duke eliminuar termin Rreth dhe termin Komune dhe duke e zevendesuar kete te fundit me termin Bashki dhe duke reduktuar numrat e Bashkive. Shume njesi vendore qe ndodhen sot ne afersi te Bashkive te medha do ju bashkohen Bashkive. Nje shembull konkret: Komunat Farke dhe Paskuqan (dhe komuna te tjera) do ju bashkangjiten Bashkise se Tiranes.

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Lajme nga Shqiperia

Mo, 31. Mär 2014, 14:01

Egnatia, me kete video besoj se do e kuptosh me mire qellimin e reformes administrative-territoriale:
http://www.youtube.com/watch?v=DSOwkaXJ44A

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Re: Lajme nga Shqiperia

Mo, 31. Mär 2014, 20:46

Faleminderit Kusho1983!
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Re: Lajme nga Shqiperia

So, 21. Sep 2014, 11:01

Ati i Shenjtë, mirë se vjen në Shqipëri!

Mbërritja e Papës në Shqipëri -> Informacion nga http://www.top-channel.tv/new/lajme/video.php?id=46356

Ardhja e Papa Françeskut në Presidencën Shqiptare -> Informacion nga http://www.top-channel.tv/new/lajme/video.php?id=46360

Informacion nga: http://www.zdf.de/ZDFmediathek/beitrag/ ... n-Albanien
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Trim
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 254
Registriert: Do, 24. Okt 2013, 10:07

Re: Lajme nga Shqiperia

Mi, 10. Jun 2015, 23:53

Im ganzen Land zeigen sich sehr viele Veränderungen. Die Zentralregierung investiert in Zusammenarbeit mit der Lokalverwaltung Millionen von Euro in den Bau von Strassen und Plätzen. Ein konkretes Beispiel ist Durres. Durres hat sich in den letzten Monaten drastisch verändert. Überzeugt euch selbst:
https://www.facebook.com/vangjushdako.d ... =2&theater
https://www.youtube.com/watch?v=KO11XgaMoC0

Ein anderes Beispiel ist Korça:
https://www.facebook.com/video.php?v=57 ... =2&theater
https://www.youtube.com/watch?v=Ui03NwzVjpE

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Lajme nga Shqiperia

Mo, 21. Sep 2015, 16:57

sdi qka me than..............kjo nuk eshte e tmersshme, kjo eshte xhenemi dhe dreqi e ka emrin "shqiptar"


http://www.mapo.al/2014/02/indipendent- ... ent-page-1

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Lajme nga Shqiperia

Fr, 08. Jan 2016, 16:40

Und jedes Jahr geht das Gleiche mit den Überschwemmungen los:
https://www.youtube.com/watch?v=1ngs-PI5s9E
Dieses Land wird mit dieser politischen Führung und diesen Menschen nie zur Ruhe kommen.

Zurück zu „Shqip“