Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Re: Politik-Diskussionen

So, 11. Nov 2012, 21:56

Alket hat geschrieben:Qka po shet rrena, shuj trus rri mo....more klysh Enverit......se pot t`lun thupra shqiptare.... :mrgreen: :wink:
klyshi i sat t'ame, po edhe ata qe prita ne shtepi klysha si ti jane, rriten shume klyshat anej nga Kosovo!!!

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Baballarët e kombit kosovar!!!

So, 11. Nov 2012, 22:47

Po thu se na Shqiptaret me feh muslimane jem Arab dhe martohem me gjikat tezes dhe agjes.... :mrgreen:

E ti e qun veten Shqiptar?

Ohh more njeri e eger ..po prej cilit shpell dule more ti.......


Po ti as edukimin themellore e njeriut nuk e ki...........

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Politik-Diskussionen

So, 11. Nov 2012, 23:22

Eshte shum shum shum veshtir ta besojsh se ti BELI ke mirprit naj refugjat...mbasi i flet kto fjal...

kshtu qe...qka po rren

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Re: Baballarët e kombit kosovar!!!

Mo, 12. Nov 2012, 6:32

Djem, përmbajuni temës dhe mos e ktheni në keqkuptim personal me njëri-tjetrin!
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

djali i vores
Moderator
Moderator
Beiträge: 1195
Registriert: Mo, 08. Sep 2008, 17:42

Re: Baballarët e kombit kosovar!!!

Mo, 12. Nov 2012, 11:53

Kur merr flake nje makine qe eshte parkuar afer pallatit, fllimisht eshte kati i pare i rrezikuar nga flaket, pastaj kati i dyte dhe keshtu me radhe. Kosova,Ulqini dhe pjeset e tjera te trojeve jashte Shqiperise pesuan ate fat se ishin sipas gjeografise me afer fqinjve te Shqiperise, si Greqia dhe Jugsollavia. Njerez si Nexhmedini, ose Halili duan sot ti deklarojne keto troje komb. Une nuk e di ku e kan hallin keta se e heqin dhe veten si intelektual se po te ishin femij mund te flisnin dhe nga padituria. Une kam degjuar zerat e disa adoleshenteve kosovare qe kane thene jemi kunder bashkimit se ne Shqiperi do na trajtojne me keq se sa minoritaret, ose pse te bejme lufte me Shqiperine kur vjen puna per te zgjedhur presidentin. Sic e thashe keto kane qene mendimet e disa adoleshenteve qe i kane thene para shume vjetesh. Po njerez si Nexhmedini e heqin veten si te ngritur gjoja. Dhe na tregojne si shembull gjermanine dhe austrine. Keto dy shtete sjan bashkuar per arsye se gjermania beri luften e dyte botrore. Kurse Zvicra eshte nje shtet ne te cilin kane shkuar popullsite e fqinjve per te jetuar dhe ka pasur historine e saj dhe politiken e saj te pavarur nga gjermania dhe franca. Dhe me ane te prosperitetit ne te gjithe kantonet zvicra ka arritur te krijoj nje bashkejetese multietnike midis popujve. Zvicra ka qene per shume kohe me mire se sa Gjermania, Franca dhe italia. Nuk eshte perfshire ne asnje lufte dhe banoret kane jetuar ne kushte me te mira. Te Kosova dhe trojet e tjera punet kane qene ndryshe. Deri ne vitin 1913 kane pasur te njejten histori si Shqiperia se kane jetuar ne sundimin osman. Kur Shqiperia u be e pavarur, jugosllavet dhe greket deshtuan ta trajtonin popullsine shqiptare te barabarte dhe ti jepnin te njejtat te drejta qe kishte popullsia, dhe keshtu qe popullsia shqiptare e ketyre zonave ka mundur ta ruaje identitin shqiptar dhe lidhjet e forta me shqiperine.

Grave Digger
Member
Beiträge: 58
Registriert: Sa, 10. Nov 2012, 0:29

Re: Baballarët e kombit kosovar!!!

Mo, 12. Nov 2012, 16:21

djali i vores hat geschrieben:Jo tani jane me te rralle nuk ndodh sa ne vitet 90 shyqyr zoti. Atehere ka qene me keq sidomos periudha 1992-1999. Po dhe ne kosove me duket kane filluar te merren me kete biznes.

http://www.telegrafi.com/lajme/klani-fa ... -4174.html

Keshtu pisash ka kudo po duhen vrare.
Eshte biles e kunderta. Nese ne Shqiperi fenomene te tilla kane ndodhur ne te '90, ne Kosove kane filluar pas luftes me pislliqe te tilla. Nese ne te '90 degjoje ne Shqiperi vrasje brenda familjes per shkak te pronave, sot gjera te tilla degjon nga Kosova. Dmth. ato gjera negative qe ndodhen ne Shqiperi ne te '90 ndodhin sot ne Kosove me nje vonese 10 vjecare.

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Re: Politik-Diskussionen

Mo, 12. Nov 2012, 16:32

Alket hat geschrieben:Eshte shum shum shum veshtir ta besojsh se ti BELI ke mirprit naj refugjat...mbasi i flet kto fjal...

kshtu qe...qka po rren
shko mor zoggomari po kush po ta kerkon qe me mè besu rraca jote!?

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Re: Baballarët e kombit kosovar!!!

Mo, 12. Nov 2012, 17:01

Grave Digger hat geschrieben:...Eshte biles e kunderta. Nese ne Shqiperi fenomene te tilla kane ndodhur ne te '90, ne Kosove kane filluar pas luftes me pislliqe te tilla. Nese ne te '90 degjoje ne Shqiperi vrasje brenda familjes per shkak te pronave, sot gjera te tilla degjon nga Kosova. Dmth. ato gjera negative qe ndodhen ne Shqiperi ne te '90 ndodhin sot ne Kosove me nje vonese 10 vjecare....
Jo per pislliqe te tilla nuk jane as ne kosove 10 vite me vone....! Ne mars-prill-maj te 1999 kam punuar ne Kukes dhe jam deshimtar okular i eksodit te refuxhateve kosovare gjate luftes.
Se pari 3-4 javet e para te eksodit Shqiperia e ka perballuar kete dyndje njerzore PA NDIHMA te huaja!!! Qe ta kuptojme me mire Kukesi ka nje popullsi prej rreth 25- 30.000 banore dhe per disa dite numri i rrefuxhateve arriti ne mbi 150.000!!!! Kishte shume probleme POR NUK PATI ASNJE TE VDEKUR PER BUKE (sikurse insinuhohet ne nje artikull qe e ka sjellur ketu nje bukeshkelur nga Kosova qe ne Shqiperi duhet te lypesh buke!) ! Shqiptaret ndane buken e gojes me kosovaret! Kjo eshte e verteta, dhe ma lejoni pyetjen: A do e benin kosovaret per ne kete????
Jane hapur shume fjale per "pislleqet" qe kane bere shqiptaret me kosovaret ne kohen e luftes!! Po kush ja filloi ketyre pislleqeve???? Jam gjithashtu deshmitar okular qe p.sh. nje person (kosovar) duke pare qe ngisja nje fuoristrade qe binte ne sy (ishte e punedhenseve te mij, qe ishin te huaj) me afrohet ne turizmin e Kukesit dhe me "ofron" dy vajza (femije) jo me shume se 14-15 vjece per 18000 DM! Sikurse degjova pas disa ditesh e kishte ulur shume cmimin me vone! Betohej se i kishte nga katundi i vet! Nuk e dij se cfare ndodhodhi me vone me ato vajza!
Une kam patur te bej shume me kosovar kam edhe shoke nga Kosova! Problemi ne Kosove eshte se katnarlleku bon ligjin! Me katnarllek e kam fjalen per idiotet, ne Kosove ka shume njerz te zgjuar por qe nuk i pjerdh njeri, NJESHI atje eshte..... djali i hoxhes!!! (hoxha i ka paret!)
Ndersa per nga mentaliteti tulle fare! I qendroj mendimit qe kosovaret kane shuuume me shuuume te perbashkta me serbet kroatet maqedonasit sllovenet dhe mbi te gjitha me bosniaket se sa me Ne nga Shqiperia. Une mendoj se kjo eshte mese normale, kane jetuar gjate bashke!
Flas si njohes i mire i Kosoves dhe i kosovareve dhe mendoj qe per nje "bashkim" duhet te flasim se pakti mbas nja 30 vitesh!

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Baballarët e kombit kosovar!!!

Mo, 12. Nov 2012, 21:09

Grave Digger hat geschrieben:
djali i vores hat geschrieben:Jo tani jane me te rralle nuk ndodh sa ne vitet 90 shyqyr zoti. Atehere ka qene me keq sidomos periudha 1992-1999. Po dhe ne kosove me duket kane filluar te merren me kete biznes.

http://www.telegrafi.com/lajme/klani-fa ... -4174.html

Keshtu pisash ka kudo po duhen vrare.
Eshte biles e kunderta. Nese ne Shqiperi fenomene te tilla kane ndodhur ne te '90, ne Kosove kane filluar pas luftes me pislliqe te tilla. Nese ne te '90 degjoje ne Shqiperi vrasje brenda familjes per shkak te pronave, sot gjera te tilla degjon nga Kosova. Dmth. ato gjera negative qe ndodhen ne Shqiperi ne te '90 ndodhin sot ne Kosove me nje vonese 10 vjecare.
Ne Vitet 90ta u kan Shqipnija ma zi se Kongo e Somalija....Kosova kurr su kan kshtu, dhe kurr nuk dot jet kshtu.

Dhe kto raste nuk kan ndodh ne vitet 90ne, po ne 10 vitet e fundit ne Shqipni.

Per fatin tone, ne kosove nuk ndodhin ksi raste, spari ndegjova nga djali i vores per trafikim vajzave nga kosove per prostitucion......po jo me mija dhe jo te kidnapuar nga anetaret te familjes siq po ndodh ne shqipni....

Dhe tlutem, mos e kresao Kosoven me Shqipnijen,as me Maqedonien apo Greqien se ne Shqipni vritet edhe sod qdo dit njeri........
Zuletzt geändert von Alket am Mo, 12. Nov 2012, 21:51, insgesamt 2-mal geändert.

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Baballarët e kombit kosovar!!!

Mo, 12. Nov 2012, 21:25

Belifario hat geschrieben:
Grave Digger hat geschrieben:...Eshte biles e kunderta. Nese ne Shqiperi fenomene te tilla kane ndodhur ne te '90, ne Kosove kane filluar pas luftes me pislliqe te tilla. Nese ne te '90 degjoje ne Shqiperi vrasje brenda familjes per shkak te pronave, sot gjera te tilla degjon nga Kosova. Dmth. ato gjera negative qe ndodhen ne Shqiperi ne te '90 ndodhin sot ne Kosove me nje vonese 10 vjecare....
Jo per pislliqe te tilla nuk jane as ne kosove 10 vite me vone....! Ne mars-prill-maj te 1999 kam punuar ne Kukes dhe jam deshimtar okular i eksodit te refuxhateve kosovare gjate luftes.
Se pari 3-4 javet e para te eksodit Shqiperia e ka perballuar kete dyndje njerzore PA NDIHMA te huaja!!! Qe ta kuptojme me mire Kukesi ka nje popullsi prej rreth 25- 30.000 banore dhe per disa dite numri i rrefuxhateve arriti ne mbi 150.000!!!! Kishte shume probleme POR NUK PATI ASNJE TE VDEKUR PER BUKE (sikurse insinuhohet ne nje artikull qe e ka sjellur ketu nje bukeshkelur nga Kosova qe ne Shqiperi duhet te lypesh buke!) ! Shqiptaret ndane buken e gojes me kosovaret! Kjo eshte e verteta, dhe ma lejoni pyetjen: A do e benin kosovaret per ne kete????
Jane hapur shume fjale per "pislleqet" qe kane bere shqiptaret me kosovaret ne kohen e luftes!! Po kush ja filloi ketyre pislleqeve???? Jam gjithashtu deshmitar okular qe p.sh. nje person (kosovar) duke pare qe ngisja nje fuoristrade qe binte ne sy (ishte e punedhenseve te mij, qe ishin te huaj) me afrohet ne turizmin e Kukesit dhe me "ofron" dy vajza (femije) jo me shume se 14-15 vjece per 18000 DM! Sikurse degjova pas disa ditesh e kishte ulur shume cmimin me vone! Betohej se i kishte nga katundi i vet! Nuk e dij se cfare ndodhodhi me vone me ato vajza!
Une kam patur te bej shume me kosovar kam edhe shoke nga Kosova! Problemi ne Kosove eshte se katnarlleku bon ligjin! Me katnarllek e kam fjalen per idiotet, ne Kosove ka shume njerz te zgjuar por qe nuk i pjerdh njeri, NJESHI atje eshte..... djali i hoxhes!!! (hoxha i ka paret!)
Ndersa per nga mentaliteti tulle fare! I qendroj mendimit qe kosovaret kane shuuume me shuuume te perbashkta me serbet kroatet maqedonasit sllovenet dhe mbi te gjitha me bosniaket se sa me Ne nga Shqiperia. Une mendoj se kjo eshte mese normale, kane jetuar gjate bashke!
Flas si njohes i mire i Kosoves dhe i kosovareve dhe mendoj qe per nje "bashkim" duhet te flasim se pakti mbas nja 30 vitesh!
von serbischen Nazis habe ich vieles gelesen, vieles was ich bei dir immer wieder vorfinde, abgesehen vom CHauvinismus und Hass.........
...sagen alle das gleiche wie du....., "ja ich war dort, ja ich hab das und das gesehen, ja ich habe von denen sogar freunde"......

......wie man überhaupt kein Schamgefühl empfindet ist mir ehrlich ein rätsel...

Ich sags so, wir "Ballkaner" haben eine Mentalität,das ist so, da gibt es kein wen und aber, und nicht dass wir "gleich" sind, ihr seid einfach anders, ihr wart isoliert während jene aus Jugoslawien offener lebten, andere Kulturen, Länder und Sitten kennen lernten, ein offenes Bewusstsein entwickelte sich ect. Meine Mutter war als Studentin in Athen, Belgrad, Zagreb, Wien, Podgorica, Shkup, (aber auch im Gefängnis, das war dann die andere Seite)


Und ich war von 1991 bis 2005 jedes Jahr für einen Monat in Albanien, ich muss nicht erzählen wie es war und wie es noch heute ist, ich kann dir von 1000 Ereignissen erzählen, und alle schockierend als die andere, Somiala oder Kongo sind nichts dagegen.

Und im Gegensetz zu deinen Lügen, sind meine Wahrheiten, aber ich bin nicht wie du, dass ist der Unterschied.

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Politik-Diskussionen

Mo, 12. Nov 2012, 22:18

shuj mo tash se lajmet....

Grave Digger
Member
Beiträge: 58
Registriert: Sa, 10. Nov 2012, 0:29

Re: Baballarët e kombit kosovar!!!

Di, 13. Nov 2012, 15:35

Alket hat geschrieben:Ne Vitet 90ta u kan Shqipnija ma zi se Kongo e Somalija....Kosova kurr su kan kshtu, dhe kurr nuk dot jet kshtu.

Dhe kto raste nuk kan ndodh ne vitet 90ne, po ne 10 vitet e fundit ne Shqipni.

Per fatin tone, ne kosove nuk ndodhin ksi raste, spari ndegjova nga djali i vores per trafikim vajzave nga kosove per prostitucion......po jo me mija dhe jo te kidnapuar nga anetaret te familjes siq po ndodh ne shqipni....

Dhe tlutem, mos e kresao Kosoven me Shqipnijen,as me Maqedonien apo Greqien se ne Shqipni vritet edhe sod qdo dit njeri........
Pse fol kot ore femi? Ti as qe ke qene ne '90 ne Shqiperi, sepse nuk arrin nga mosha te jesh aq i rritur. Nga ajo qe shkruan, ti me se shumti i ke 15-20 vjec. Leri keto shprehjet anti-shqiptare! Shprehje te tilla anti-shqiptare as nga raciste serbe dhe greke nuk kam degjuar ndonjehere!
Zuletzt geändert von Grave Digger am Di, 13. Nov 2012, 15:48, insgesamt 1-mal geändert.

Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10

Re: Baballarët e kombit kosovar!!!

Di, 13. Nov 2012, 15:45

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 21:42, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.

Grave Digger
Member
Beiträge: 58
Registriert: Sa, 10. Nov 2012, 0:29

Re: Baballarët e kombit kosovar!!!

Di, 13. Nov 2012, 15:57

Shqiptare, lere Alketin. Aj perpiqet te japi ketu nje pershtypje te Shqiperise, e cila i pershtatet pamjeve te tija anti-shqiptare. Aj e pershkruan Shqiperine ketu, sikur ka qene vend barbaresh. Po neve shqiptaret i paskemi mbijetuar per mrekulli ato kohera :roll:

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Baballarët e kombit kosovar!!!

Di, 13. Nov 2012, 22:32

Grave Digga, cili je Beli apo Squazi apo Kusho....

a kaq shum ma ki inati qe hap nje emer tjeter per mum pik mue...... :mrgreen:


Shqiptare

as ne nuk kem pas kurr probleme, po prap kan ndodh qera te tmershme...dhe situata kurr nuk u kan ne kosove siq u kan ne shqipni.

91,92,93,94 e ma larg, ne durres plumat e kallashit jan ni ma shpesh se zeri kercyllave...

per ndrsyhe jan rrena....

Benutzeravatar
shqiptare
Moderator
Moderator
Beiträge: 1551
Registriert: Mo, 09. Jul 2007, 10:10

Re: Baballarët e kombit kosovar!!!

Di, 13. Nov 2012, 22:42

...............
Zuletzt geändert von shqiptare am Mi, 23. Jan 2013, 21:41, insgesamt 1-mal geändert.
Bild
Ich bin wie ich bin. Die einen kennen mich, die anderen können mich.
K.A.

Alket
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 3129
Registriert: Mi, 26. Mai 2010, 13:35

Re: Baballarët e kombit kosovar!!!

Di, 13. Nov 2012, 23:02

..................
Zuletzt geändert von Alket am Do, 24. Jan 2013, 23:36, insgesamt 4-mal geändert.

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Politik-Diskussionen

Mi, 21. Nov 2012, 17:42

gestern wurde der könig albaniens ahmet zogu in tirana umzubettet,d.h.wieder beigesetzt.was denkt denkt ihr dazu?

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=246223&ref=ml

djali i vores
Moderator
Moderator
Beiträge: 1195
Registriert: Mo, 08. Sep 2008, 17:42

Re: Politik-Diskussionen

Do, 22. Nov 2012, 14:06

Nje gje njehere eshte e sigurt ai nuk duhet te trajtohet si hero. Po sjellja e trupit te tij ne Shqiperi nuk eshte ndonje gje negative meqe ai ka qene pjese e historise shqiptare.

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Politik-Diskussionen

Do, 22. Nov 2012, 16:07

djali i vores,ich bin vollständig deiner meinung.das problem ist nur,dass die historiographie in albanien und generell auf dem balkan sehr polarisierend ist.es gibt die einen,die eine historische figur nur loben und die anderen,die dieselbe historische figur nur tadeln.doch tatsache ist,dass jede historische figur positive und negative seiten hat,positive und negative aspekte hat.in der albanischen historiographie wird man zum bsp.als verräter abgestempelt,wenn man gjergj kastrioti skanderbeg,ismail bej qemali vlora oder mutter theresa kritisiert,oder wenn man die(wenigen)positiven aspekte des hoxha regimes zugibt,wird man sofort als kommunist,enverist oder nostalgiker gebrandmarkt.

Zurück zu „Shqip“