absolut relativ
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 359
Registriert: Mo, 10. Okt 2005, 13:09

Mo, 10. Jul 2006, 11:49

hallo zusammen , ich gruesse euch....

der ilir ist ein sehr guter freund aus der heimat....er kann leider nur sehr schlecht deutsch....daher bitte ich um verstaendnis , wenn er meistens auf albanisch schreiben wird...ich werde moeglichst versuchen , dies ins deutsche zu uebersetzen.....


er fragt....wofuer braucht mazedonien eine angliederung an die EU ??

in diesem sinne

biba
lieber gehasst werden für das was man ist, als dafür geliebt zu werden ,was man versucht scheinheilig zu sein

Benutzeravatar
carla
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 782
Registriert: Mo, 20. Jun 2005, 13:32

Mo, 10. Jul 2006, 11:54

Es ging doch nicht darum, dass er auf albanisch schreibt, sondern dass sein Beitrag an der falschen Stelle gelandet ist. Wenn es unter "Albanische Sprache" steht, dann geht man davon aus, dass es übersetzt werden soll.
Ndoshta keshtu,

te gjej ty, pa humbur vetveten,
te te jepem ty, pa hequr dore nga vetja ime,
te te kuptoj ty, pa humbur vetveten,
keshtu mund te ece.

Benutzeravatar
Miss Kosovarja
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2603
Registriert: Sa, 11. Feb 2006, 20:48

Mo, 10. Jul 2006, 13:07

Danke Carla. :wink:

Alles überhaupt kein Problem, ich werde seinen Thread in die Rubrik "Shqip" verschieben.

War mein Fehler, ich hätte meine Frage an ihn in beide Sprachen verfassen sollen.
... Jeder Gewinn, der Ehre kostet, ist ein Verlust ...

... Eine handvoll Heimaterde ist mehr wert als zehntausend Pfund fremden Goldes ...

... Nicht wo du die Bäume kennst, sondern wo die Bäume dich kennen, ist deine Heimat ...

Benutzeravatar
Miss Kosovarja
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2603
Registriert: Sa, 11. Feb 2006, 20:48

Mo, 10. Jul 2006, 13:34

Miss Kosovarja hat geschrieben:Danke Carla. :wink:

Alles überhaupt kein Problem, ich werde seinen Thread in die Rubrik "Shqip" verschieben.

War mein Fehler, ich hätte meine Frage an ihn in beide Sprachen verfassen sollen.
Hallo Ilirijano27!

Mire se vjen!
Pyetja jote gjindet tash ne themen "SHQIP", ku e ki mundesin me diskutuar ne gjuhen shqipe.

Te deshiroj nje diskutim te kendshem.

Miss Kosovarja
... Jeder Gewinn, der Ehre kostet, ist ein Verlust ...

... Eine handvoll Heimaterde ist mehr wert als zehntausend Pfund fremden Goldes ...

... Nicht wo du die Bäume kennst, sondern wo die Bäume dich kennen, ist deine Heimat ...

ilirjano27
New Member
New Member
Beiträge: 4
Registriert: So, 09. Jul 2006, 12:40

Mo, 10. Jul 2006, 23:23

Falemenderit miss Kosovarja
falemenderit për sjelljen tuaj të bukur dhe të butë ,por për mua edhe më shumë më duket një sjellje e ëmbël.
Fantasy është për mua kjo
Fantasy është për mua e gjithë kjo që po ndodh në net
fantasy e imja është që njoftoj shoqe dhe shok nëpërmjet netit ndoshta ndonjiherë edhe takohena rastësisht apo me qëllim(mendoj me qëllim të mirë),por mbi të gjithat kuptoj atë që më së shumti mua më duhet t'a kuptoj d.m.th. e kuptoj që edhe unë jam një nga ata djem të rrinj që kanë idee dhe mendime të rreja ,idee për t'ardhmen për shoqërinë për rininë etj
jam fillestar ndoshta nuk mundem që tani t'i kuptoj temat bisedat shakatë që po bahen këtu ,por mbi gjitha kam mendim të mirë dhe vetëbesim
falemenderit per gjithcka

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Sa, 28. Okt 2006, 12:12

O Kusho
mos fol kot, se Gazidede nuk ka patur kurre kontakte me UDB, nqs. ke fakte jepi dhe mos u merr me thashetheme te kuzhines se Beogradit, sa per Berishen pergjigjen me te mire e dhane vete kosovaret me pritjen madheshtore qe i bene ne Kosove, nqs. ka nje politikan nga Shqiperia qe ka punuar per Kosoven pa hile, ky eshte Prof.Dr. S.Berisha.

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

So, 19. Nov 2006, 21:36

Belifario hat geschrieben:O Kusho
mos fol kot, se Gazidede nuk ka patur kurre kontakte me UDB, nqs. ke fakte jepi dhe mos u merr me thashetheme te kuzhines se Beogradit, sa per Berishen pergjigjen me te mire e dhane vete kosovaret me pritjen madheshtore qe i bene ne Kosove, nqs. ka nje politikan nga Shqiperia qe ka punuar per Kosoven pa hile, ky eshte Prof.Dr. S.Berisha.
pike se pari nuk e di a i ndjek ti levizjet politike ne shqiperi.por ne tetor ne shqiperi plasi nje debat i madh mbi dosjet e njerezeve qe kane rendesi publike(politikane,biznesmene,artiste,etj.)...dhe po ne kete debat u diskutua pyetja e shik-ut me sherbimet e tjera informative...dhe per kete rast u ftuan ne tv klan bashkim gazidede dhe fatos klosi.por i vetmi qe u shfaq ne ate emision ishte vetem fatos klosi dhe gazidede nuk kishte vajtur fare...dhe po ne ate interviste e pyeten klosin rreth lidhjeve te shik-ut me udb-ne.dhe klosi tha rrezimit te sistemit komunist shik-u ka patur lidhje pak a shume stabile me udb-ne dhe akoma ka por ne vitet e 90a ato lidhje ishin me te mira.kurse dokumentet e bashkepunimit i ka udb-ja(per ç'fare arsye nuk permendi)...
pastaj pse iku gazidede jashte vendi ne nje vend sot akoma te panjohur dhe pse u zhduken me mijera dosje ne shik(dosje politikanesh,dosje personash te ndryshme dhe agjentesh te shik-ut)?!
po ashtu dihet qe gazidede eshte takuar me arkanin(zheljko raznjatovic)ne durres dhe me agjente te udb-se per te biseduar rreth tregtise se naftes.
sa per berishen:aj"argumenti"yt,qe kosovaret e kane pritur mire berishen nuk i mohon faktet,qe berisha ka mbeshtetur maqinerine ushtarake te serbise.dhe nese nuk e shofin kete fakt kosovaret,atehere vete e kan fajin.por dihet qe kosovaret gjithemone kane mbeshtetur berishen per faktin se edhe aj eshte geg...nuk dua te them se kosovaret urrejne tosket,por jane me ngushte te lidhur me geget,per arsyen e thjeshte,se jane vete gege dhe merren vesh me mire...

Benutzeravatar
besi25
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1253
Registriert: Mi, 08. Jun 2005, 16:59

So, 19. Nov 2006, 21:48

Kusho1983 hat geschrieben:.por dihet qe kosovaret gjithemone kane mbeshtetur berishen per faktin se edhe aj eshte geg......
vetem dy fjale.....une e mbeshtes MAJKON (nuk e di prej ciles pjese te Shqiperise vjen ai ) poashtu edhe Berishen-deri me tash.Pra,ska lidhje me gege ,toske apo dicka tjeter.

pershendetje,besi25
Oslo 19/12/79
Une gjithmonë e kam në zemër popullin tem Shqipëtar.Shumë luti Zotin që paqja e tij të vijë në zemrat tona
Në gjithë botën. Lutem shumë për fukarate e mij- dhe për mua , dhe motrat e mija. Une lutem per juve.Gonxhe Bojaxhiu-Mutter Theresa

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

So, 19. Nov 2006, 21:58

ja edhe disa artikuj gazetash:
Gazidede, leja e Arkanit per naften e luftes
Gazidede, trafik me Arkanin dhe djalin e Miloshevicit


Zbardhet e vërteta e takimit të vitit 1995 mes shefit të SHISH dhe kryekriminelit të Jugosllavisë Zheljko Raznjatovic, (Arkani) i cili ishte një nga miqtë më të ngushtë të djalit të vetëm të Miloshevicit, Markos. Në qendër të takimit, bashkëpunimi për trafiqet mes krahut të djathtë të Berishës dhe kapove te mafias serbe . dhe Marko Miloshevic

Tirane- Zheljko Raznjatovic i njohur me pseudonimin "Arkani", ka ardhur në Shqipëri më shumë se një herë. Ardhja e tij është mundësuar nëpërmjet agjentëve të hershëm të UDB-së, duke shfrytëzuar njohjet e thella në mes tyre në aktet kriminale. Mesohet se qëllimet e këtyre takimeve kanë qenë trafiku i karburanteve dhe armëve drejt Serbisë dhe Malit të Zi, gjatë kohës së luftërave në ish Jugosllavi. Personat që kanë mundësuar këto takime me superkriminelin Harkani, kanë qenë miq dhe njerëz të afërm të Bashkim Gazidedes. Një takim i tillë është zhvilluar në Durrës në vitin 1995. Për këto takime, kreu i PD-së, Sali Berisha, nuk duhet të bëjë të paditurin sepse ka pasur deponime me shkrim gjatë kohës kur Bashkim Gazidede ka qenë kryetar i SHISH. Dhe nuk ka asnjë mundësi që Berisha të mos ketë pasur dijeni për të gjitha këto lëvizje dhe veprime të ish shefit të SHISH, Bashkim Gazidede, për më tepër që ky i fundit e kishte shndërruar institucionin e tij në një institucion të varur totalisht nga Sali Berisha. Për këtë takim të shumëpërfolur, egzistojnë edhe gjurmë të tjera faktesh në SHISH. Nëqoftëse Gazidede i ka fshehur gjurmët e këtij takimi, atëherë Sali Berisha, si ish President i vendit dhe ish kryetar i një partie në pushtet, duhet të na sqarojë se si ka mundësi që gjatë vitit 1995 në drejtim të Malit të Zi, shkuan jo një e dy litra por 150 mijë ton karburante, ndërkohë që në vitin 1996 kjo shifër jo vetëm u përgjysmua por u dyfishua dhe nuk bëhet fjalë për ujë të gazuar por për naftë dhe benzol. Dhe këtë nuk e bënte vetëm Gazidede, pa dijeninë e ish shefit të tij. Qëllimi i Arkanit ishte shumë i qartë. Vendosja e monopolit mbi transportin e naftës nga Greqia nëpër Shqipëri drejt Malit të Zi e Bosnjes, ku Harakani njihet si zot i plotfuqishëm në këtë zonë përsa i përket kontrollit mbi këtë biznes që e bën atë më të suksesshmin. Këtë kontroll ai e ka mbuluar më së miri së bashku me të birin e Sllobodan Miloshevicit, Markon, duke bërë në këtë mënyrë që fluksi i karburantit të ketë shifra të tmerrshme. Ky është një nga skandalet më të mëdha të SHISH në kohën e PD-së. Mësohet se problemet kanë qenë trafiku i karburanteve dhe ai i armëve drejt Serbisë dhe Malit të Zi, gjatë kohës së luftërave në ish Jugosllavi. Dihet që në vitin 1995 kish shpërthyer lufta në Bosnje, kohë kur firma ekonomike e PD-së, "Shqiponja", është akuzuar si organizatorja kryesore e trafikut të karburanteve drejt Serbisë. Ndërsa organizmat Ndërkombëtare e akuzuan Berishën për thyerje të embargos. Pra, ndërmjetës i këtyre takimeve të dyshimta dhe tepër të rrezikshme për Shqipërinë, ka qenë një nga kriminelët më të mëdhenj të shqiptarëve në Maqedoni me origjinë nga Dibra i njohur me fisin e Gazidedes. Kështu i tradhëtoi Berisha shqiptarët. Ai është autori kryesor që shndërroi Shqipërinë një pikë kalimi për trafiqet e karburanteve. Vjedhjet e radhës shqiptarëve të kosovës i erdhën nga toka shqiptare. Nëqoftëse Berisha pak ditë më parë tha: Unë jam munduar që t’i cojë mesazhe Miloshevicit nga larg", këto mesazhe, tashmë janë të qarta se ishin për tradhëtinë e shqiptarëve. Dy vjet më parë gazeta "Zëri i Popullit" ka publikuar egzistencën e dokumentave që vërtetonin kontrabandën e naftës e karburanteve në të cilën janë përfshirë edhe emra të tjerë personash të cilët do t’i publikojmë pas pak ditësh./A.N


Shifrat e zhdoganimeve denoncojnë kontrabandën e karburanteve në ‘95

Tirane - Kontrabandën e karburanteve në drejtim të Malit të Zi me lejen e qeverisjes së Partisë Demokratike e denoncojnë shifrat e zhdoganimeve zyrtare të këtyre produkteve në vitin 1995. Kështu, sipas shifrave zyrtare, në vitin 1995, në kulmin e embargos të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për krimet që po realizonte pushteti i Millosheviçit në Jugosllavi, janë zhdoganuar rreth 150 mijë tonë karburante. Ndërkohë që në vitin që mbahet më i miri për qeverisjen e PD, viti 1996, janë zhdoganuar rreth 81 mijë ton karburante. Ndërsa në vitet 1992, 1993, 1994 shifrat e zhdoganimeve janë gati tre herë më të ulëta se në vitin 1995. Ky favorizim i kontrabandës që bëri regjimi i Berishës në një kohë që vëllezërit kosovarë masakroheshin për ditë, ishte shërbimi më i mirë që mund t’i bëhej një diktatori si Millosheviçi në atë kohë. Ndërsa në vitin 1997 janë zhdoganuar rreth 68 mijë ton karburante. Në vitin 1998 janë zhdoganuar rreth 88 mijë ton karburante, në vitin 1999 janë zhdoganuar 172 mijë ton karburante, në vitin 2000 janë zhdoganuar 230 mijë ton karburante dhe në vitin 2001 janë zhdoganuar 275 mijë ton karburante. /G.B.
Pas deklaratës së Luan Ramës zbulohen misteret e bisedimeve mes ish-shefit të SHIK dhe serbit

Si u takuan Arkani me Gazideden
Kush ishte personi ndërmjetës dhe çfarë diskutuanMinistri i Rendit Publik Luan Rama në emisionin Shqip në televizionin Top Chanel deklaroi se, " me përgjegjësi qytetare dhe zyrtare, ju bëj të ditur se ish kryetari i Shërbimit të fshehtë shqiptar zoti Bashkim Gazidede është takuar me Zelko Raznjatovic(.) i akuzuar si një nga kriminelët më të mëdhenj serbë gjatë luftrave në ish Jugosllavi ". Madje, Ministri i Rendit Rama deklaroi se ai disponon fakte dhe dëshmi nga njerëzit që kanë organizuar këtë takim në mes Arkanit dhe Gazidedes.

Bëhet fjalë për vitin 1995, viti i fundit të luftës në Bosnje dhe fundit të embargos ndërkombëtare kundër ish-Jugosllavisë. Ndërkohë që ish nënkryetari i shërbimit sekret zoti Bujar Rama ka deklaruar se shërbimi sekret shqiptar në atë kohë nuk ka pasur marëdhënie zyrtare me Arkanin. Më tej ish nënkryetari i SHISH heq përgjegjësinë nga institucioni, por jo nga ish shefi i tij, për të cilin thotë se nëse është takuar ai është takuar në formë private. Konfuziteti i ish numrit 2 të shërbimeve të fshehta shqiptare bëhet më i madh, kur ai thotë për Gazetën se, " Arkani mund të ketë hyrë në Shkodër me emër tjetër ", duke harruar se Ministri i Rendit në Top Chanel nuk përmendi vendin ku ka hyrë Arkani apo ku është takuar me Gazideden.Në deklaratën e Ministrit Luan Rama bie në sy fakti se ai flet në ligjëratë të drejtë, duke cituar faktin se ka folur personalisht me personat që kanë organizuar takimin e mistershëm në mes Arkanit të dhe Gazidedes.

Petrit Hamja
Në fund të shkurtit të këtij viti, në gazetën e përditshme Dita, është botuar dy ditë rresht një letër e hapur e Daut Kadriovskit, trafikantit shqiptar nga Maqedonia. Në atë kohë Daut Kadriovski, sapo ishte ekstraduar në Itali, vend në të cilin ishte i dënuar dhe nga ku kërkohej. Në atë letër shumë të çuditshme Daut Kadriovski përmend emrin e një tjetër shqiptari nga Maqedonia, Petrit Hamja dhe të vëllait të tij Flamurit. Nuk kuptohet qartë se çfarë do të thotë Kadriovski në letrën e hapur të Gazetës Dita në mbrojtje të vetëvetes, por ai akuzon Petrit Hamen dhe vëllain e tij si shkakun kryesor të fatkeqësive të veta. Kadriovski thotë se, Petrit Hamja dhe vëllai i tij Flamuri janë ortakë të Arkanit. Ai i akuzon ata si vrasës dhe trafikantët e vërtetë të drogës, që kanë lidhje me serbët, Arkanin dhe shërbimin e tyre të fshehtë, si dhe njeriu që ka mbajtur lidhjet e tyre me SHIK-un, pa specifikuar këtu kohën për të cilën flitet. Sot Petrit Hamja ish i kërkuar nga Interpoli si trafikant droge dhe ish i dënuar në Jugosllavi, rezulton i zhdukur apo i vdekur pavarësisht se trupi i tij i pajetë nuk është gjendur kurrë. Ky fakt përmendet në letrën e Kadriovskit. Vëllai i tij Flamuri jeton në SHBA. Vëllezërit Hamja janë nga Dibra e Madhe. Gjatë viteve të shkuara Petrit Hamja ka jetuar gjatë në Shqipëri, ashtu si dhe vetë Kadriovski. Në qarqet e trafiqeve të cilave i referohet dhe Daut Kadriovski rezulton se Petrit Hamja thirrej si kushëri i ish kreut të SHIK-ut Bashkim Gazidede, nga ana e nënës së këtij të fundit që është nga e njëjta zonë e Dibrës.

Gazidede dhe Meksi
Ministri Rama në bisedën televizive pyeti se a kishte pasur dijeni ish Presidenti Berisha për përmbajtjen e bisedës në mes të dyve. Të besosh që Gazidede ishte i përzierë në trafiqe, nuk ka argumenta. Madje vetë Fatos Klosi, po në të njëjtin emision televiziv e mbrojti si një figurë të ndershme dhe trasparente si dhe njeri të mirë. Përvec kësaj koha për të cilën flitet përkon me fundin e embargos dhe të trafiqeve njëherësh. Të aludosh se ishte në marëdhënie sekrete me UDB-në është fantazi e shfrenuar, sepse atëherë nuk kishte sepse të takohej me Arkanin,por me UDB. Atëherë pse të takohej, kur Gazidede si një intelektual inteligjent e dinte se ky takim nje ditë do të merrej vesh. Përgjigjen mund ta gjejmë tek një intervistë e ish kryeministrit Aleksandër Meksi në vitin 1997, pasi PS kishte ardhur në pushtet, në televizion me gazetarin Blendi Fevziu. Ish kryeministri deklaroi se pas 1995 ai kishte pasur marëdhënie shumë të këqija me Gazideden, madje për një kohë të gjatë nuk kishin folur fare. Meksi pranoi se Gazidede i përgjonte, atë ish Ministrin e Brendshëm Musaraj dhe ish Ministrin e Jashtëm Shehu, shpesh duke i shantazhuar për shkak, gjoja të lidhjeve me trafikun e karburantit dhe trafiqet e tjera me ish Jugosllavinë. Takimi misterioz mund të ketë pasur qëllim, informimin për persona të caktuar të nivelit të lartë në Shqipëri në lidhje me trafiqet e karburanteve gjatë 4 viteve, me qëllim që këto informacione të përdoreshin në luftën e brendshme politike.
emrat e gazetareve dhe gazetave nuk u bene te ditur per shkaqe sigurie(vetem inicialet e tyre dihen)...

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

So, 19. Nov 2006, 22:19

une nuk dua te them,se te kishin qene socialistet ne ate kohe,do ta kishin bere me mire.dua vetem te them,se njerezish,qe bejne gjera te pista nuk duhet t'u japesh çmime(qytetar nderi,etj.).
dhe dihet qe shik-u dhe politika shqiptare gjithkund ku ka patur puna te pista i ka futur hundet.shembuj jane:al-kaida ne shqiperi,vrasja e azem hajdarit,trazirat 97',lufta ne kosove(shik-u ka provuar shume here ta marri ne dore uck-ne dhe ta instrumentalizoj luften),trafik armesh me kongon(me gjithe ate,qe uno kishte vene nje embargo armesh per kongon)etj.
shik-u e ka si"tradicion"te bej vetem pune te shtrembura...
siç thote nje fjale popullore:miza shkon aty,ku vjen era mut...

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

So, 19. Nov 2006, 22:26

besi25 hat geschrieben:
Kusho1983 hat geschrieben:.por dihet qe kosovaret gjithemone kane mbeshtetur berishen per faktin se edhe aj eshte geg......
vetem dy fjale.....une e mbeshtes MAJKON (nuk e di prej ciles pjese te Shqiperise vjen ai ) poashtu edhe Berishen-deri me tash.Pra,ska lidhje me gege ,toske apo dicka tjeter.

pershendetje,besi25
po,une nuk dua te them,qe te gjithe kosovaret jane pro berishes.por une njef shume kosovare qe mbeshtesin berishen vetem per faktin se aj eshte geg.dhe politikan shqiptare me emra ortodokse i konsiderojne greke...

sa per majkon:majko vjen nga rajonit te pogradec/korces dhe prinderit e tij,me sa di une kan qene me origjine maqedone,do te thote,prinderit e tij kane qene minoritare maqedonas(prej te cileve ne rajonin e pogradecit ka ne disa fshatra)...

Benutzeravatar
besi25
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1253
Registriert: Mi, 08. Jun 2005, 16:59

So, 19. Nov 2006, 22:32

Kusho1983 hat geschrieben:po,une nuk dua te them,qe te gjithe kosovaret jane pro berishes.por une njef shume kosovare qe mbeshtesin berishen vetem per faktin se aj eshte geg.dhe politikan shqiptare me emra ortodokse i konsiderojne greke...
...
eh,tash ky shkrim i yti po me pelqen pak sa me shume.... :D ,mbase ke te drejte....
Oslo 19/12/79
Une gjithmonë e kam në zemër popullin tem Shqipëtar.Shumë luti Zotin që paqja e tij të vijë në zemrat tona
Në gjithë botën. Lutem shumë për fukarate e mij- dhe për mua , dhe motrat e mija. Une lutem per juve.Gonxhe Bojaxhiu-Mutter Theresa

Benutzeravatar
Shpendi1984
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1162
Registriert: Sa, 04. Mär 2006, 18:26

Mo, 20. Nov 2006, 20:00

Kusho1983 hat geschrieben:
besi25 hat geschrieben:
Kusho1983 hat geschrieben:.por dihet qe kosovaret gjithemone kane mbeshtetur berishen per faktin se edhe aj eshte geg......
vetem dy fjale.....une e mbeshtes MAJKON (nuk e di prej ciles pjese te Shqiperise vjen ai ) poashtu edhe Berishen-deri me tash.Pra,ska lidhje me gege ,toske apo dicka tjeter.

pershendetje,besi25
po,une nuk dua te them,qe te gjithe kosovaret jane pro berishes.por une njef shume kosovare qe mbeshtesin berishen vetem per faktin se aj eshte geg.dhe politikan shqiptare me emra ortodokse i konsiderojne greke...

sa per majkon:majko vjen nga rajonit te pogradec/korces dhe prinderit e tij,me sa di une kan qene me origjine maqedone,do te thote,prinderit e tij kane qene minoritare maqedonas(prej te cileve ne rajonin e pogradecit ka ne disa fshatra)...
Wie falsch du doch liegst. Der Vergleich ist ein absolutes Vorurteil. Und ich kann dir sagen als Kosovare, dass die meisten Pro-Nano waren. Vor allem, weil Berisha als inkompetent

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Di, 21. Nov 2006, 12:56

Akuza te paskrupullta, pa asnje baze apo fakt pervecse disa citateve te marra nga disa gazeta anonime shumica e te cilave vetem genjejne, dhe nga Luan Rama, qe ne Shqiperi nuk njihet per ndonje burre i mire, I nderuar zotni me nick-un Kusho mqs. e kam marr vesh se te kane perjashtu prej forumit nuk po e zgjas me ty, vecse per te tjeret qe kane hala simpati per PSSH dhe socialiastet e Shqiperise, ju them mos harroni se jane pasardhesit e Enver Hoxhes, antishqiptarit ma te madh qe ka njohur historia e ketij populli.
Dikur kishte shume kosovare qe rane pre e propagandes se E.Hoxhes, ngaqe nuk kishte kontakte te drejtperdrejta me atdheun (i kishte ndaluar vete E.Hoxha), dhe kjo ju falet, por qe te kesh edhe sot e kesaj dite simpati per xhelatin e popullit te vet , me falni, por asht shume shume e pakuptueshme.
Demokratet dhe nacionalistat shqiptare luftuan per atdhe dhe per Kosove dhe cfare bani Enver Hoxha ? Ja fali Kosoven Titos, mesuesit te tij.
Zgjohuni nga gjumi, jo Berisha shkoi dhe takoi xhelatin e Sebise ne Greqi, por Fatos Nano. Hapni syte, po ju them juve te genjyerve, se me kelyshet e kuq shqiptare te Udb-se nuk ja vlen te merresh.

Benutzeravatar
Baton84
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1789
Registriert: Mo, 22. Dez 2003, 23:55

Mi, 22. Nov 2006, 20:02

Belifario hat geschrieben:Akuza te paskrupullta, pa asnje baze apo fakt pervecse disa citateve te marra nga disa gazeta anonime shumica e te cilave vetem genjejne, dhe nga Luan Rama, qe ne Shqiperi nuk njihet per ndonje burre i mire, I nderuar zotni me nick-un Kusho mqs. e kam marr vesh se te kane perjashtu prej forumit nuk po e zgjas me ty, vecse per te tjeret qe kane hala simpati per PSSH dhe socialiastet e Shqiperise, ju them mos harroni se jane pasardhesit e Enver Hoxhes, antishqiptarit ma te madh qe ka njohur historia e ketij populli.
Dikur kishte shume kosovare qe rane pre e propagandes se E.Hoxhes, ngaqe nuk kishte kontakte te drejtperdrejta me atdheun (i kishte ndaluar vete E.Hoxha), dhe kjo ju falet, por qe te kesh edhe sot e kesaj dite simpati per xhelatin e popullit te vet , me falni, por asht shume shume e pakuptueshme.
Demokratet dhe nacionalistat shqiptare luftuan per atdhe dhe per Kosove dhe cfare bani Enver Hoxha ? Ja fali Kosoven Titos, mesuesit te tij.
Zgjohuni nga gjumi, jo Berisha shkoi dhe takoi xhelatin e Sebise ne Greqi, por Fatos Nano. Hapni syte, po ju them juve te genjyerve, se me kelyshet e kuq shqiptare te Udb-se nuk ja vlen te merresh.
Bullllshiiit

Du pauschalisierst Alles!!

Du erwähnst hier Dinge, die heute nicht ganz klar sind, wie sie abgelaufen sind!!
Kusho sagte nur, was er gelesen hat, und nicht was richtig und falsch ist!!! Du jedoch schreibst hier von VORSICHT, SCHAUT WAS E. HOXHA GETAN HAT usw... Du machst hier Propaganda, nichts anderes !!!!!!

Benutzeravatar
Shpendi1984
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1162
Registriert: Sa, 04. Mär 2006, 18:26

Do, 23. Nov 2006, 0:06

Baton84 hat geschrieben:
Belifario hat geschrieben:Akuza te paskrupullta, pa asnje baze apo fakt pervecse disa citateve te marra nga disa gazeta anonime shumica e te cilave vetem genjejne, dhe nga Luan Rama, qe ne Shqiperi nuk njihet per ndonje burre i mire, I nderuar zotni me nick-un Kusho mqs. e kam marr vesh se te kane perjashtu prej forumit nuk po e zgjas me ty, vecse per te tjeret qe kane hala simpati per PSSH dhe socialiastet e Shqiperise, ju them mos harroni se jane pasardhesit e Enver Hoxhes, antishqiptarit ma te madh qe ka njohur historia e ketij populli.
Dikur kishte shume kosovare qe rane pre e propagandes se E.Hoxhes, ngaqe nuk kishte kontakte te drejtperdrejta me atdheun (i kishte ndaluar vete E.Hoxha), dhe kjo ju falet, por qe te kesh edhe sot e kesaj dite simpati per xhelatin e popullit te vet , me falni, por asht shume shume e pakuptueshme.
Demokratet dhe nacionalistat shqiptare luftuan per atdhe dhe per Kosove dhe cfare bani Enver Hoxha ? Ja fali Kosoven Titos, mesuesit te tij.
Zgjohuni nga gjumi, jo Berisha shkoi dhe takoi xhelatin e Sebise ne Greqi, por Fatos Nano. Hapni syte, po ju them juve te genjyerve, se me kelyshet e kuq shqiptare te Udb-se nuk ja vlen te merresh.
Bullllshiiit

Du pauschalisierst Alles!!

Du erwähnst hier Dinge, die heute nicht ganz klar sind, wie sie abgelaufen sind!!
Kusho sagte nur, was er gelesen hat, und nicht was richtig und falsch ist!!! Du jedoch schreibst hier von VORSICHT, SCHAUT WAS E. HOXHA GETAN HAT usw... Du machst hier Propaganda, nichts anderes !!!!!!
Plotesisht e ka belifario te drejt, se partija socialiste esht partia postkomuniste e e. hoxhes!

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2932
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Do, 23. Nov 2006, 9:52

Përshëndetje!

Siç e ka theksuar dhe Baton84 më lart, lexoni me vëmendje shkrimet, përpara se të argumentoni!

egnatia
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Benutzeravatar
Baton84
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1789
Registriert: Mo, 22. Dez 2003, 23:55

Do, 23. Nov 2006, 17:43

Was ich sagen will, und was Kusho1983 sagen wollte ist:

Sali Berisha kann sich heute sehr für die UCK einsetzen, wenn sie ja nicht mehr formell existiert!!


Jetzt bringts es ja nicht mehr viel!! So wie Kusho1983 ein Beispiel gegeben hat, wie Sali Berisha ein Doppelgesicht hat (mit dem Geheimdienst) stelle ich nur die Frage: Wer hat Adem Jashari in Albanien verhaftet?? Wer hat andere UCK-Kämpfer in Albanien verhaftet??


Und jetzt kommt S. Berisha, labbert hier Müll, und streut dem Volk in Kosovo Sand in die Augen!! Aber diejenigen, die wirklich am Kampf teilgenommen haben (und durch die Verhaftungen beeinflusst wurden), wissen genau dass Sali Berisha lügt und nur politische Punkte sammeln will.

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Do, 23. Nov 2006, 23:05

Belifario hat geschrieben:Akuza te paskrupullta, pa asnje baze apo fakt pervecse disa citateve te marra nga disa gazeta anonime shumica e te cilave vetem genjejne, dhe nga Luan Rama, qe ne Shqiperi nuk njihet per ndonje burre i mire, I nderuar zotni me nick-un Kusho mqs. e kam marr vesh se te kane perjashtu prej forumit nuk po e zgjas me ty, vecse per te tjeret qe kane hala simpati per PSSH dhe socialiastet e Shqiperise, ju them mos harroni se jane pasardhesit e Enver Hoxhes, antishqiptarit ma te madh qe ka njohur historia e ketij populli.
Dikur kishte shume kosovare qe rane pre e propagandes se E.Hoxhes, ngaqe nuk kishte kontakte te drejtperdrejta me atdheun (i kishte ndaluar vete E.Hoxha), dhe kjo ju falet, por qe te kesh edhe sot e kesaj dite simpati per xhelatin e popullit te vet , me falni, por asht shume shume e pakuptueshme.
Demokratet dhe nacionalistat shqiptare luftuan per atdhe dhe per Kosove dhe cfare bani Enver Hoxha ? Ja fali Kosoven Titos, mesuesit te tij.
Zgjohuni nga gjumi, jo Berisha shkoi dhe takoi xhelatin e Sebise ne Greqi, por Fatos Nano. Hapni syte, po ju them juve te genjyerve, se me kelyshet e kuq shqiptare te Udb-se nuk ja vlen te merresh.
i nderuar shok.
ketu nuk eshte forum per te bere propagande per njeren apo tjetren parti,dhe une as nuk kam patur ndermend te shpreh simpatine time per ps,sepse nuk jam as pro pd dhe as pro ps.une vetem shkrova ate qe kam lexuar.lexo te lutem edhe nje here ku shkrova,se edhe politikanet e partise socialiste kane bere pune mafioze...
se njerezit ne shqiperi kane bere pune te keqija kjo nuk mohoet.
por mqs.ketu behet fjale per punet"heroike"te sali berishes,atehere deshta te shkruaj dicka per ta relativuar drejtimin e ketij artikulli...
e perseris edhe nje here:nuk eshte objektivi i kesaj faqje te bejme lufte se cila parti eshte me e mire...per mua te gjithe partite shqiptare(dhe jo vetem ne shqiperi)jane organizata te tipiti mafioz(edhe partia e punes per mua eshte nuk ka qene asgje tjter vecse nje klan njerezish qe kane okupuar pushtetin)...

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Do, 23. Nov 2006, 23:11

Shpendi1984 hat geschrieben:Wie falsch du doch liegst. Der Vergleich ist ein absolutes Vorurteil. Und ich kann dir sagen als Kosovare, dass die meisten Pro-Nano waren. Vor allem, weil Berisha als inkompetent
po e pame se si reaguan kosovaret ne prishtine,kur erdhi fatos nano dhe kur erdhi sali berisha...atehere kur erdh nanoua,shume kosovar dolen rrugeve me parullen"nano ik"...kurse kur erdh sali berisha,askush nuk doli te protestoje kunder berishes...plus nese vetem ti je pro nanos,atehere nuk mund te thuash,se te gjithe jane simpatizante te nanos...une njof shume kosovare,qe thone,se nanoua eshte grek...po ashtu kur kam qene ne kosove,shume kosovare(me te cilet kame folur)jane shprehur kundra nanos...nje fakt i tille,qe shumica e kosovareve jane"berishiste"nuk mund te mohoet...kurse"nanoistet"jane te rralle(vetem ata kosovar,qe kane dashtur dhe adhuruar partine e punes)...

Zurück zu „Shqip“