Benutzeravatar
Shqipetare
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 1423
Registriert: Mi, 09. Mai 2007, 0:48

Do, 31. Jan 2008, 19:15

Mos harroni qe tema eshte "george clooney e sharon stone kundër pavarësisë së Kosovës.." dhe jo,kush di me mire te shkruaj shqip apo arabisht.Ju duhet te flisni per temen,por nese doni te flisni per tema te ndryshme,s'ka problem fare vec duhet ta beni ne "Spamthread" .


Ju pershendes,
Shqipetare
Me dogji malli moj nena ime...

Benutzeravatar
Koby Phoenix
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 4836
Registriert: Sa, 18. Mär 2006, 0:34

Fr, 01. Feb 2008, 0:55

shkijet i kan paguar ata , esht propagande e shkive.


nroft kosova


:D

Benutzeravatar
Interfacex
Member
Beiträge: 68
Registriert: Mo, 21. Mai 2007, 17:46

Turki po lyp mi ndrru librat e Historis

Mi, 19. Mär 2008, 22:42

Njerzim, prom ne Alsat e kqyra nji storie ma shum se interesante. Ne anen e djathet te ekranit e shihsha shenjen e Alsatit dhe nuk mujsha me besu qe o ka me dnodh qajo "zona e ersires".
Ambasadori Turk ne Shqipri e kish marr inicijativen qe ne librat shkollore te Shqipris dhe Kosoves mu hek termini "pushtus" per Osmanet, se ata nuk kan qen ketu pushtues, po (me fjal te perkthysit) nji far lloj te investitoreve. Ata na kishin ndihmu neve shum dhe sipas tyre, na kan pru kulturen dhe plot do sene te mira cilat sot e kesaj dite egzistojne te na.
Ne emision u paraqiten edhe do historian cilet pranuan qe duhet me u mundu me e zbut fjalen "pushtues" me naj fjal tjeter adekvate per ket kohe. Ne emision u paraqiten edhe do arsimtar prej shkolles te Prishtines, ku tipi tha qe ata kan qen pushtues dhe nuk mundemi ndryshe me i thir.
Sipas kesaj teorie, po del: Skenderbeu ka qen kriminel lufte, se i ka pre investitoret. Arbreshet ne Itali paskan ik prej investitoreve.
Janiqaret qe i kan marre prej djepit, i paskan qu me marr shkolla te larta dhe me u kthy mandej ne vend t`vetin. Kur i kan ngul njerzit ne stupc, paskan desht me ja sheru hemoroidet.
Jam kalleeeeeeeeeeeee.
Kerkesa kish mrri edhe deri te Ministri Arsimit, Enver Hoxhaj, qe po tregon qe Turqit ket pune e kan marr seriozisht.
Qka me thon tjeter, pos, nanen e "investitoreve".

Benutzeravatar
Koby Phoenix
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 4836
Registriert: Sa, 18. Mär 2006, 0:34

Do, 20. Mär 2008, 17:35

Kurrë turkit skena mi ja puth këmbët! Nuk duhet token e historine tone me pështy shkak investimeve. Jav dhif*sha investimet.
:evil:

jeki
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 937
Registriert: Mi, 12. Sep 2007, 9:17

Do, 20. Mär 2008, 17:55

ju kerkoj falje per kto fjal

po....pshurre be turkin ngoj

...............ani turki na ka pru neve kulturen..


kush ja ka pru turkit alfabetin? kush jan kan ata Kommandanta tfort ne Turqi?

Nuk thuhet pa faj "Inteligenca e Turqve jan kan shqiptart

nacionalizmi ne turqi spaska fund, skan marre me lyp ket falsifikim histories.......ani qfar urretje kerkimi se skenderbeu eshte kan kriminal....

hu nanen e turkit....eja ne prishtin dhe kerkoje ket....ne e dim si mu pergjigj......me nji shkellem :lol:

Benutzeravatar
Melanie31
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 229
Registriert: Mi, 21. Nov 2007, 23:13

Fr, 21. Mär 2008, 19:01

jeki hat geschrieben:ju kerkoj falje per kto fjal

po....pshurre be turkin ngoj

...............ani turki na ka pru neve kulturen..


kush ja ka pru turkit alfabetin? kush jan kan ata Kommandanta tfort ne Turqi?

Nuk thuhet pa faj "Inteligenca e Turqve jan kan shqiptart

nacionalizmi ne turqi spaska fund, skan marre me lyp ket falsifikim histories.......ani qfar urretje kerkimi se skenderbeu eshte kan kriminal....

hu nanen e turkit....eja ne prishtin dhe kerkoje ket....ne e dim si mu pergjigj......me nji shkellem :lol:
h

tung sebashku

eheheeee le ti bon turku spitalet univerzitetin me ja bo turkit mir e ki .

let te len mere pare ne kosov me i thon nderto quran nderto aty apet kan me qeveris shqiptaret e kosoves

ose e kam gabim??

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4375
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Banorët e Debelldesë, Mjakut dhe Tanushës kapin armët

So, 27. Apr 2008, 12:28

Reportazh nga Top Channel e Gaztetares Alma Lama
Pse banorët a zonës kufitare mes Kosovës dhe Mqedonisë, e shqyen flamurin e ri të Kosovës?
A po i fal Maqedonisë ky flamur tokë Kosove?
Cila është arsyeja që ata i kapën armët në duar?
A ju besojnë më ata institucioneve të Kosovës?
A do të kthehen të vdekur komisioni teknik për kufirin nga dy qeveritë ajo Maqedonase dhe ajo e Kosovës?

http://www.youtube.com/watch?v=c3AU24NN1uQ

Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Mo, 28. Apr 2008, 13:43

Si zakonisht hapi i pare eshte te kapesh armet! Tru siç duket njerzia s'paska, por vetem arme e municion...

toni aus FRANCA
Member
Beiträge: 61
Registriert: Fr, 24. Nov 2006, 20:59

Mo, 28. Apr 2008, 18:11

Squatrazustradin---
por qka kishe ba ti nese, dikush don ta merr token tane.
e ata qeveritar ton ata per interesa te veta gjithshka bajn
tung

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4375
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Do, 01. Mai 2008, 11:49

Squatrazustradin hat geschrieben:Si zakonisht hapi i pare eshte te kapesh armet! Tru siç duket njerzia s'paska, por vetem arme e municion...
Por ska tjeter Zgjedhje. Sllavet vetem Gjuhen e Pllumbit e kuptojne.

Benutzeravatar
Interfacex
Member
Beiträge: 68
Registriert: Mo, 21. Mai 2007, 17:46

Do, 01. Mai 2008, 12:06

Marrveshja e Maqedonis me Serbin eshte e pavlere sepse Serbia prej 1999 nuk ka kufrrfar pushteti n Kosove dhe se te gjitha marrveshjet i nenshkruan Unmiku.
Maqedont i kan anashkaluar autoritetet Kosovare dhe mbrapa shpines kane bere kete marrveshje dhe logjikisht se ajo nuk ka kurrfarr domethenie per Kosovaret.
Prona private eshte e shenjt ne ekonomine e tregut dhe ne fund te fundit eshte e drejt e cdokujt qe pronen e tij ta rruaj ne cdo menyre.
Maqedonia e ka shansen qe bile me Kosoven ti ket mardhanjet te mira mbasi me cdo tjeter kojshi i ka punt kersh por ata e kane zgjedhur rrugen e gabuar. Rrugen e vjedhjes dhe uzurpimit jo legal te tokave Shqiptare...

Benutzeravatar
Baton84
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1789
Registriert: Mo, 22. Dez 2003, 22:55

Do, 01. Mai 2008, 13:06

Interfacex hat geschrieben:Marrveshja e Maqedonis me Serbin eshte e pavlere sepse Serbia prej 1999 nuk ka kufrrfar pushteti n Kosove dhe se te gjitha marrveshjet i nenshkruan Unmiku.
Maqedont i kan anashkaluar autoritetet Kosovare dhe mbrapa shpines kane bere kete marrveshje dhe logjikisht se ajo nuk ka kurrfarr domethenie per Kosovaret.
Prona private eshte e shenjt ne ekonomine e tregut dhe ne fund te fundit eshte e drejt e cdokujt qe pronen e tij ta rruaj ne cdo menyre.
Maqedonia e ka shansen qe bile me Kosoven ti ket mardhanjet te mira mbasi me cdo tjeter kojshi i ka punt kersh por ata e kane zgjedhur rrugen e gabuar. Rrugen e vjedhjes dhe uzurpimit jo legal te tokave Shqiptare...
Edhe ne reportazh thuhet, se ne vitin 2004 KFOR-i eshte munduar te vendosi pllakat kufitare. Mbas nenshkrimit te marreveshjes midis Serbise dhe Maqedonise bashkesia nderkombetare e quajti kete marreveshje si marreveshje me vlere.
Keto dy gjera logjikisht tregojne, se UNMIK-u KFOR-i dhe i tere bashkesia nderkombetare jan pro kesaj marreveshje. Ne kete kontekst duhet ata banore te shtyhen me tere bashkesine nderkombetare, apo ta bindin ate, se kan te drejte. Kete mund ta bejne vetem me rrezikim te stabilitetit rajonal.

Meta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 348
Registriert: Sa, 27. Aug 2005, 0:28

Do, 01. Mai 2008, 21:22

Nuk rrezikohet rajoni nese mbrohet toka jote...Dy, keta jane mesu me marre Toka;Mulla e kuqe(Gubetini)Cameria,Hoti,Gruda,Tetova etj.Nuk e di edhe sa toke kane shqiptaret me dhone...Ndoshta jane kavalera dhe per hater te "STABILITETIT" edhe grate e veta i japin.Por ende kam shprese edhe ne disa trima qe une i njoh personalisht

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4375
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Do, 01. Mai 2008, 22:13

Banorët e Stançiqit duan të jenë pjesë e Komisionit për demarkacion

Përmes një letre, dërguar Kuvendit Komunal të Gjilanit, përfaqësues të fshatit Stançiq, të Komunës së Gjilanit, kanë shprehur shqetësimet e tyre lidhur me mosdefinimin e kufirit Kosovë-Maqedoni.


“Ne si qytetarë të fshatit Stançiq, shprehim shqetësimin tonë lidhur me paqartësitë që një kohë të gjatë po na përcjellin lidhur me mosdefinimin e çështjes së kufirit Kosovë – Maqedoni, kanë shkruar në letrën e tyre banorët e Stançiqit, duke shprehur shqetësimin se përcaktimi i vijës kufitare në shumë aspekte prekë edhe pronën private të shumë qytetarëve. Banorët e brezit kufitar kanë kërkuar nga udhëheqja e Gjilanit që Komisionin Qeveritar për përcaktimin e vijës kufitare ta ketë edhe përfaqësuesin e fshatit Stanqiq.

mali01
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 125
Registriert: Mi, 14. Mai 2008, 12:35

Sa, 17. Mai 2008, 11:20

Kjo eshtë nji desinformat nga Top Channel.

Nuk eshtë e vertetë se banoret i kapin armet, banoret e fshatit kan tregu se nuk kan punë me ata të armatosur, dhe nuk flasin ata per banoret e fshatit.

Banoret jan lidhur drejtperdrejt me Qeverien, dhe skan lidhje me kta te armatosur, besoj se nuk jan ma shum se pesë persona.

Benutzeravatar
(AL)OVE
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1195
Registriert: Mi, 18. Okt 2006, 15:51

Menduh Thaci, tradhetar i kombit

Di, 27. Mai 2008, 8:17

Cfar mendoni per menduh tacin? per mua esht aij tradhtare me i madh i kombit shqiptar... per shak se:

- ne qeverine PDSH-VMRO ka ndodhur rasti brodecit, ne te cilin jan vrare dhe arrestuar shqiptar te pafajshem..

- ne qeverine PDSH-VMRO u bere marreveshja ndermjet shkupit dhe beogradit per ceshtjen e kufirit Kosove-Maqedoni, ne te cilin esht vjedhur territori Kosoves..

- ne qeverine PDSH-VMRO ka patur kercenime, diskriminime dhune ndaj shqiptaret e IRJM...

- ne qeverine PDSH-VMRO ende nuk esht implementuar marreveshja ohrerid, dhe as nuk kan fituar shqiptaret ma shum drejta..

- ne qeverine PDSH-VMRO esht bere ligji kunder perdorimit flamurit kombetar shqiptar...

- DHE MENDUH THACI KA INJORUAR DY HERE VULLNETIN E POPULLIT SHQIPTAR NE IRJM, TE CILET KAN VOTUAR PER BDI-ne, POR THACI HYRI NE PUSHTET...

- etj etj..

Menduh Thaci nuk merr pergjegjesi per keta gjera, por akuzon BDI-ne per gjera absurde.

Genci85
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1991
Registriert: Mo, 03. Dez 2007, 10:58

Di, 27. Mai 2008, 9:07

Ob Thaci oder Ahmeti sind beide unbrauchbar.
Shqiptaret e bojën mas miri!!

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Di, 27. Mai 2008, 14:17

mendoj se politika shqiptare asht nji turp, dhe turpi ma i madh po ndodh me politiken shqiptare ne maqedoni, politikane te paskrupull, qe shohin se si ti shesin interesat e popullit te vet, turp dhe vetem turp, shpresoj qe te dyja "partite" si PD edhe BDI te mos marrin asnji vote.

Benutzeravatar
(AL)OVE
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1195
Registriert: Mi, 18. Okt 2006, 15:51

Di, 27. Mai 2008, 15:37

Belifario hat geschrieben:mendoj se politika shqiptare asht nji turp, dhe turpi ma i madh po ndodh me politiken shqiptare ne maqedoni, politikane te paskrupull, qe shohin se si ti shesin interesat e popullit te vet, turp dhe vetem turp, shpresoj qe te dyja "partite" si PD edhe BDI te mos marrin asnji vote.
edhe kjo nuk esht zgjedhje... ahtere do ti kene maqedont krejt kompetencat e shtetit... keshtu qe si rezultat i bojkotimit do te ishte diskrimini ndaj shqiptaret...

Genci85
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1991
Registriert: Mo, 03. Dez 2007, 10:58

Di, 27. Mai 2008, 15:41

(AL)OVE hat geschrieben:
Belifario hat geschrieben:mendoj se politika shqiptare asht nji turp, dhe turpi ma i madh po ndodh me politiken shqiptare ne maqedoni, politikane te paskrupull, qe shohin se si ti shesin interesat e popullit te vet, turp dhe vetem turp, shpresoj qe te dyja "partite" si PD edhe BDI te mos marrin asnji vote.
edhe kjo nuk esht zgjedhje... ahtere do ti kene maqedont krejt kompetencat e shtetit... keshtu qe si rezultat i bojkotimit do te ishte diskrimini ndaj shqiptaret...
shqipetarve ne mq u duhet nje teknokrat, e jo populista te cilet nuk kan asnje lidhje me te verteten.
Shqiptaret e bojën mas miri!!

Zurück zu „Shqip“