Benutzeravatar
ReBeL
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 340
Registriert: So, 20. Apr 2003, 11:15

Re: "21. Waffen-Gebirgs-Division der SS Skenderbeg"

Do, 12. Mai 2005, 13:45

Illyrian^Prince hat geschrieben:Ich denke das es nie war, dass Ziel der kosovarischen Albaner unsere Gebiete an die Deutschen bzw. an die Nationalsozilaisten zu übergeben.

Jedoch, als es einen anti-fasistischen Kampf gegen die Deutsche gab, Beschluss bei der Konforenz von Bujan, als die Serben uns sagten, Kosovo und die restlichen Albanergebiete dürften dann frei entscheiden ob sie zu Albanien gehen wollen nicht eingehalten.

Drenica, jedoch glaubte den Serben kein Wort und führte dann sofort den Kampf gegen die serbischen Besatzer die das Kosovo wieder befielen weiter.

Schon immer musste Drenica, für die albanische Sache am meisten Bluten so auch 1998.
Plakoo, se pari, ne kete pjese te forumit mund te shkruash shqip...

Pastaj, nuk mund te gjykosh ti, a kane dashtur ballistet t'ia falin Nazisteve Shqiperine, sepse nuk ke shume lidhje me historine e luftes se dyte boterore... (si po shifet nga komentet e tua...)
Ballistet, njesoj si Nazistet kane patur te njejten ideologji te nje populli te races "Arier" dhe e kane ndier veteveten krenar, kur Hitler pat thene, qe edhe shqiptaret qenken nje nga ato "racat superiore"...
Pastaj ka patur ca grupe ballistesh (kryesia politike e ballisteve), qe kan vajtur ne vizite te Moussolini dhe te Hitleri...
Po ashtu nga ana e ballisteve kurre nuk ka patur nje lufte apo resistence antifashiste!!! Ata kane kolaberuar me pare me fashistet italiane, pastaj me nazistet gjermane!!!
Partizanet shqiptare dhe ato jugosllav (serbe, kroate, ...) kane luftuar bashke kunder fashisteve, nazisteve, ballisteve, çetnikeve, ustashave... Biles nga jugu i Shqiperise kane vajtur Partizane ne kosove e Serbi per ti mbeshtetur Partizanet jugosllave!!! Mbi 20'000 Partizane nga Shqiperia u nisen per ne Serbi kur Shqiperia ishte çliruar nga nazistet!!!
SEXO, LIBERTAD!!!
ANARQUIA SEXUAL!!!

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4353
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Kruja vërshon në shesh me Berishën

So, 05. Jun 2005, 12:01

Kruja dhe Fushë-Kruja dëshmuan dje se të dyja së bashku si zona zgjedhore do të çojnë në parlamentin e 3 korrikut 4 deputetë, 2 nga mazhoritari dhe dy të tjerë nga proporcionali. Banorët e këtyre dy zonave rezervuan dje një pritje shumë të ngrohtë dhe entuziaste për kryetarin e PD-së, Sali Berisha. Ai u ndodh dje për të prezantuar deputetët e ardhshëm të PD, të cilët do të bëhen përfaqësues të interesave të qytetarëve në këto dy zona. Deputetët e ardhshëm të zonave 23 dhe 24, përkatësisht të Krujës dhe Fushë-Krujës, do të jenë Shkëlqim Ziri dhe Ndriçim Babasi. Qytetarët e shprehën entuziazmin e tyre duke dalë në pritje të kryetarit të PD që në kufijtë administrativë të rrehit të Krujës dhe kishin krijuar një varg makinash të gjatë rreth 2 kilometra. Mjafton vetëm vota e atyre që ndodheshin në këto makina, për të konfirmuar fitoren e PD. Në prezantimet e mësipërme, kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, u shoqërua nga kryetarët e partive aleate Nikollë Lesi, Fatmir Mediu dhe Genc Pollo.

Zeriyt.com

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4353
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Leka Zogu takoi sot presidentin Rugova dhe kryeparlamentarin

Mi, 29. Jun 2005, 22:51

PRISHTINE (29 Qershor) -Ne diten e dyte te qendrimit ne Kosove, pretendenti per fronin mbreteror, Leka Zogu, eshte takuar me presidentin Ibrahim Rugova dhe me kryeparlamentarin Daci. Rugova e ka njohur mysafirin nga Shqiperia me perparimin qe eshte shenuar ne Kosove, ndersa ka perseritur edhe nje here se njohja formale e pavaresise do te zgjidhte shume probleme qe ekzistojne ketu. Kerkesa per njohje te pavaresise se Kosoves eshte mbeshtetur edhe nga lartmadheria e tij Leka Zogu Ai eshte shprehur se kjo kerkese eshte e drejte dhe duhet te realizohet. em/em (Radio Kosova/BalkanWeb)

Mir se erdhe ;) dhe keve :D

blume
New Member
New Member
Beiträge: 2
Registriert: So, 21. Aug 2005, 19:00

A mendon se Shqiperia do te futet ne EU?

So, 21. Aug 2005, 19:12

Deshiroj te kem mendimet e juaja per kete teme

Benutzeravatar
besi25
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1253
Registriert: Mi, 08. Jun 2005, 16:59

Re:

So, 21. Aug 2005, 19:20

blume hat geschrieben:A mendon se Shqiperia do te futet ne EU?Deshiroj te kem mendimet e juaja per kete teme
PO ,do të futet patjeter :!:
Zuletzt geändert von besi25 am So, 21. Aug 2005, 19:24, insgesamt 1-mal geändert.
Oslo 19/12/79
Une gjithmonë e kam në zemër popullin tem Shqipëtar.Shumë luti Zotin që paqja e tij të vijë në zemrat tona
Në gjithë botën. Lutem shumë për fukarate e mij- dhe për mua , dhe motrat e mija. Une lutem per juve.Gonxhe Bojaxhiu-Mutter Theresa

Benutzeravatar
harabeli
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1017
Registriert: Mo, 09. Mai 2005, 10:22

Re: A mendon se Shqiperia do te futet ne EU?

So, 21. Aug 2005, 19:23

blume hat geschrieben:Deshiroj te kem mendimet e juaja per kete teme
hallo blume
shqiperia patjeter do te futet nje dite ne europe. kur do te ndodhe ky afrim shoqeroro ekonomik eshte pyetje e cila nuk mund te pergjigjet sot.

nje antaresim i mundshem i shqiperise eshte i kushtezuar. sikur me qeshtjen dhe statusin perfundimtare te kosoves.
standarte para statusit.
menim imi skeptik: per 10 vjetet e ardhshem nuk ka "martese shqiperi dhe eu"

pyetje:
cilta kriterie ka sot shqiperia te cilat i pershtaten europes?
-
"Never regret. If it's good, it's wonderful. If it's bad, it's experience"
-

Benutzeravatar
harabeli
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1017
Registriert: Mo, 09. Mai 2005, 10:22

A mendon se Shqiperia do te futet ne EU?

So, 21. Aug 2005, 19:59

vetem edhe dicka: shqiperia eshte pjese e europes, gjeografikisht dhe politikisht.
problemet momentale socio ekonomike nuk i shkojn pershtati europes, europa ka frike nga nje invadim (fluks nga shqiperia) te saj nga elementi shqiptar. ne europe flitet gjithnje per struktura maliciose shqiptare, te organisuara mire, dhe minuese te rendit demokratik.
-
"Never regret. If it's good, it's wonderful. If it's bad, it's experience"
-

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

Mo, 22. Aug 2005, 0:01

Rruga e Shqiprise per tu futur ne evrop eshte shume e larget por te mos then e pamundur. Per kete egzistojne shume arsye qe burojne si pasoje e jostabilitetit politik. Shqiprija 15 vite pas rrezimit te sitsemit diktatorial ende nuk po arrin te kendellet poltikisht dhe te krijoj nje elite te ndergjgjeshme politike qe do te dinte te i printe vendit. Korrupsioni ka kapluar strukturat me kyçe te vendit dhe nuk ka strategji te çarte per te ardhmen. Pastja organizimi poltik pozit - opozit ne Shqipri nuk perkon me rregullat e sistemit te mirfillte demokratik sepse atje behet nje lufte e paskrupullt mes vete jo per te miren e vendit por per interesa partiake e klanore. Perderisa Shqiprija nuk zgjedh problemet e brendshme dhe te tregoj fuqishen permes veprave konkrete se ajo deshiron te jet pjese e evropes athere nuk mudn te pritet nje antarsim ne EU.
Tash per tash kjo mbetet vetem per tu deshiruar...
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

ruk
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 224
Registriert: Mi, 03. Nov 2004, 13:34

Shqiperia dhe BE

Mo, 22. Aug 2005, 8:55

Para pak kohesh fola me nje polic austriak qe po punonte per misionin e policises se BE-se ne Tirane. Ai me tha qe nga ana e BE-se eshte vendosur qe Shqiperia do te futet ne Bashkimin Evropean. Patjeter duhen edhe shume ndryshime, por avantazhi i Shqiperise eshte vendndodhja e saj gjeografike, por gjithashtu fakti qe popullsia shqiptare eshte shume e vogel ne krahasim me vendet e tjere si Turqia ose Ukraina.

Sipas mendimit tim, ka shume mundesi qe Shqiperia do te pranohet ne BE mbas nja 10 vjetesh. Te shohim...

ruk

Meta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 348
Registriert: Sa, 27. Aug 2005, 0:28

Sa, 27. Aug 2005, 4:37

Ballistat me Fashista e Partizanet me Komunista,valle e kush ishte me Shqiptare qe na u q.Nona te perqare e te ndare ne 10 krahina e rajona!!!


meta

Benutzeravatar
Etap
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 271
Registriert: Do, 08. Jul 2004, 23:50

Sa, 27. Aug 2005, 17:28

Meta hat geschrieben:Ballistat me Fashista e Partizanet me Komunista,valle e kush ishte me Shqiptare qe na u q.Nona te perqare e te ndare ne 10 krahina e rajona!!!


meta
Amen!!!

Benutzeravatar
alfa-beti
Member
Beiträge: 24
Registriert: Do, 11. Aug 2005, 20:38

Sa, 27. Aug 2005, 18:34

Meta hat geschrieben:Ballistat me Fashista e Partizanet me Komunista,valle e kush ishte me Shqiptare qe na u q.Nona te perqare e te ndare ne 10 krahina e rajona!!!


meta
patriotet e vertete! as me fashiste as me ballist, as partizan as komunist!$
per shqiperine dhe memedhenë!
fcuk ballista e komunista!
on/off (I am on)

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Mo, 19. Sep 2005, 15:36

altruisti hat geschrieben:Rruga e Shqiprise per tu futur ne evrop eshte shume e larget por te mos then e pamundur. Per kete egzistojne shume arsye qe burojne si pasoje e jostabilitetit politik. Shqiprija 15 vite pas rrezimit te sitsemit diktatorial ende nuk po arrin te kendellet poltikisht dhe te krijoj nje elite te ndergjgjeshme politike qe do te dinte te i printe vendit. Korrupsioni ka kapluar strukturat me kyçe te vendit dhe nuk ka strategji te çarte per te ardhmen. Pastja organizimi poltik pozit - opozit ne Shqipri nuk perkon me rregullat e sistemit te mirfillte demokratik sepse atje behet nje lufte e paskrupullt mes vete jo per te miren e vendit por per interesa partiake e klanore. Perderisa Shqiprija nuk zgjedh problemet e brendshme dhe te tregoj fuqishen permes veprave konkrete se ajo deshiron te jet pjese e evropes athere nuk mudn te pritet nje antarsim ne EU.
Tash per tash kjo mbetet vetem per tu deshiruar...
Nuk jam dakord me mendimin tend! sepse e pamundur nuk eshte antaresimi i Shqiperise ne BE!
Ato arsye qe ke permendur ti aty, jane te permiresueshme e te nje kohe te shkurter...
Eshte e vertete, qe ne Shqiperi nuk ka stabilitet politik, sepse ende jane ne udheheqje politikanet e sistemit te kaluar, por ka tashti vite, qe fillojne edhe politikane te rinje karrieren e tyre, disa shembuj jane: Genc Pollo, Edi Rama, Ilir Kulla etj. etj.
Po ashtu shifet edhe nga ana e reformave zgjedhore dhe reformave partiake, qe edhe ne Shqiperi ec puna drejt Europes.
Nder reformat brenda partive jane aplikimi i sistemit zgjedhor "nje anetar, nje vote", pluse afrimi i nje elite te re politikanesh (qe ne shume raste jane politikane, qe kane studiuar jashte vendit) si psh. ne Partine Socialiste jane afro 50 % te kryesise se Partise politikane te moshes se re, te cilet jane afruar vitet e kaluara...
Po ashtu me perforcimin e Shoqerise Civile ne Shqiperi politikanet nuk mund te bejne me ato veprime politike, qe kane bere para 5 vitesh.
Dhe se fundi, nuk eshte me ashtu, qe dy partite e medha PS e PD te jene lidere absolut te zgjedhjeve, sepse ato behen sa qe vjen te varur nga partite e vogla per te krijuar kualicione!

Sa i perket korrupsionit: Ne Shqiperi eshte ratifikuar para nje kohe te shkurter ligji Anti-Korrupsion dhe jane krijuar struktura jo-parlamentare per vezhgimin e institutioneve shteterore, plus jane tashti edhe institutione europiane, te cilet analizojne dhe vezhgojne situaten e korrupsionit ne Shqiperi! Pastaj eshte edhe thuajse perfunduar tregimi i prones personale nga ana e politikaneve dhe deputeteve!
Dhe me presionin e BEse kryeministri i ri Sali Berisha eshte detyruar ta luftoj korrupsionin!
Dhe sa per strategjine, shko nje here tek faqja e keshillit te ministrave, dhe do te shofish, se a ka strategji te qarte vendi apo jo!

Nga ana e ligjit, ne Shqiperi reformat ligjore qe jane nisur ne legjislaturen e qeverise se PSse dhe vazhdohen nga qeveria e PDse synojne pershtatjen e ligjit shqiptar ne ate europian! Shembulli me i mire eshte menyre e pageses se gjykateve dhe avokateve!
Dhe nje shembull tjeter eshte kalimi i SHISH-it (Sherbimi Informativ Shteteror) nga varesia e kryeministrit ne varesi te ministrise se mbrojtjes!

Te lutem, mos shkruaj ca komente paushalizuese per gjendjen ne Shqiperi, nese nuk je ne dijeni te zhvillimeve te fundit ne vend!
Shqiperia nga ana e sigurise e stabilitetit politik eshte nje nder vendet me stabile te rajonit tashti vitin e fundit (nese shikon situaten ne Mal te Zi me skandalin e Gjukanoviçit; ne Maqedoni me ligjet per shqiptaret e Maqedonise dhe ne Serbi me problemin e kosoves keto jane nder potencialet me kryesore, qe mund te kene si pasoje nje konflikt politik ne secilin vend)!
Une them qe ne nje kohe maksimalisht 15 vjeçare (ashtu siç kishin edhe prononcuar politikane te BE-se) Shqiperia me siguri do te jete pjese e BE-se.
Problemi me i madh eshte Ekonomia, por edhe ketu jane marre masa dhe shifet vitet e fundit nje rritje reale te ekonomise shqiptare (indeksi i GDP-se per capita dhe HDI-se)

prototip
New Member
New Member
Beiträge: 2
Registriert: So, 28. Mai 2006, 18:18

Shqiperia e madhe

So, 28. Mai 2006, 20:53

Me lejoni te shprehem shqip sepse jam nga anglia edhe nuk marr vesh mir nga gjermanishtja, sa po shoh e keni fjalen per shqiperin e madhe te behet apo mos te bohet? Nese jam gabim me permirsoni.
Po jam mendimin tim personal ,sa e percjelli politiken europiane dmth unioni europian pretendon te shkoj nga ajo per integrimin e shteteve europane njeashtu ketu ben pjes edhe gadishulli ballkanik
E din mir ata qe jan ne unionin europian se kufit ndermjet shteteve pothuajse nuk ekzistojn dmth kalon si me kalu prej nje qyteti ne tjeter nuk mirren vesh kufit.Po flas tash per luften qe kishim ne Kosove , pastaj ne shtetin ton fqij maqedonin e shum perpjekje tjera, do te shtrohet nje pytje a duhet te ndodheshin keto trazira , ne qoft se edhe shum pak vite te gjith keta shtete kan pretendime per tu integruar ne unionin europian e nese integrohen ather ne deshem apo sdeshem do te kemi nje arom te shqiperis se madhe ,ngase nuk do te kishte kufi po shqipetart e kosoves lirshem do hyn ne shqiperi,maqedoni ata te shqiperis ashtu ne gjith trojet tjera shqiptare pamvarsisht se ku ndodhen nen serbi,mal te zi,maqedoni apo cameri, e kam fjalen me integrimin e balkanit ne unionin e europian.
Po si cdo shqiptar edhe un kam at mallin qe ta kishim par shqiperin e bashkuar pamvarsisht nga unioni europian :)
never say ever

Benutzeravatar
[DelFini]
Member
Beiträge: 99
Registriert: Mo, 14. Nov 2005, 8:27

Di, 30. Mai 2006, 16:16

perderisa rruga prej Prishtine ne Tirane zgjat dikun 12 ore , ather ska bashkim mbarshqiptar , perkundrazi me zhvillimin e infrastruktures rrugore, kufijt mbesin formal.

Benutzeravatar
Illyrian^Prince
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 4353
Registriert: Sa, 17. Apr 2004, 17:35

Berisha: Shtëpia ime, bazë e UÇK'së

Sa, 17. Jun 2006, 17:40

Berisha: Shtëpia ime, bazë e UÇK'së


Kryeministri shqiptar gjate vizites se tij ne Kosove ku eshte shpallur “Qytetar nderi i Prishtines”, ka shpjeguar per here te pare pas shtate vjetesh, se perse shtepia e tij ne Vucidol ne Tropoje, ne kufi, u be baze e clirimtareve te Kosoves: “Une kam pasur vetem nje pergjigje te thjeshte: “Po i permbahem kodit te familjes sime” .


Pamjen e bukur dhe te mirerregulluar te oborrit te komunes se Prishtines e prishte era e ziftit dhe e asfaltit te saposhtruar para shkalleve te hyrjes se komunes. Kjo eshte pasoje e arsyes per te pare dicka bukur ne oborrin e komunes.

Tepihu i kuq, oborri i pastruar mire si dhe dalja ne hyrje te komunes se Prishtines e Ismet Beqirit, tregonin shenjat e para te ardhjes se kryeministrit shqiptar per te pranuar cmimin “Qytetar Nderi” i Prishtines. Pas pershendetjeve vellazerore plot emocione, kryetari Ismet Beqiri ka shtrenguar fort kryeministrin shqiptar, duke i uruar mireseardhjen. Prapa shpines se Sali Berishes, Ismet Beqirit, Shefki Gashit, Sami Hamitit si dhe Arsim Janoves, ne Kuvendin Komunal qendronte sfondi: Prof. Dr. Sali Berisha, “Qytetar Nderi” i Prishtines. Pasi ka lexuar nje biografi qe nga lindja e deri te emerimi si kryeminister i Shqiperise, kryetari i komunes ka thene se kjo eshte dite e madhe per Prishtinen dhe Kosoven. Pa harruar te permende kryetarin e ndjere dhe mikun e mire te Berishes, Ibrahim Rugoven, Beqiri ka pohuar se vizita e kryeministrit shqiptar ka dy te vecanta, Diten e clirimit te Kosoves, si dhe ndarjen e cmimit per Berishen. Beqiri ne pranine e shume personaliteteve shteterore e institucionale, ne sallen e Kuvendit Komunal ka pohuar se nuk ka qene aspak veshtire qe Sali Berisha te zgjidhet personaliteti per t’iu ndare cmimi “Qytetar Nderi”. Kryetari Beqiri ka lexuar tekstin me ane te te cilit shpalli zyrtarisht kryeministrin Berisha, “Qytetar Nderi” i Prishtines. “Kuvendi i Prishtines ne seancen e mbajtur me 30 maj, mori vendim qe Prof. Dr. Sali Berisha, kryeminister i Shqiperise, shpallet “Qytetar Nderi” i Prishtines, per merita te vecanta ne lindjen dhe zhvillimin e demokracise, si dhe perkrahjen e vazhdueshme per pavaresine e Kosoves. Urime z. kryeminister dhe fat”, ka thene Ismet Beqiri. Ne menyre simbolike, kryeministri Berisha ka pranuar nje celes te punuar nga nje mjeshter prishtinas, i perbere nga argjendi. ”Po marr kete titull, si nje nder te madh qe ju u beni bashkeqytetareve te mi, te cilet nga Saranda, Gjirokastra, Korca, Konispoli, ne nje moment kritik per vendin, hapen dyert dhe zemrat e tyre dhe priten qindra dhe mijera qytetare te Kosoves, ndane me ta dhembjet, ndane me ta kafshaten, ndane me ta ceshtjen e tyre te madhe dhe bene te deshtoje nje nga skenaret me makaber te kasapit te Ballkanit, qe te nxirrte jashte Kosoves tragjedine e saj”, ka thene kryeministri shqiptar, qe me profesion eshte kardiolog. Ai nuk ka harruar te permende edhe kontributin e dhene te tropojaneve gjate luftes ne Kosove, duke aluduar edhe me vetveten. Berisha ka kthyer kujtesen shtate vjet prapa, duke treguar njeren nga ngjarjet qe kishte ndodhur ne Tropoje, ne Malesine e Gjakoves. Kryeministri Berisha kishte leshuar shtepine e tij, duke mundesuar qe Ushtria Clirimtare e Kosoves te pozicionohej aty. “UCK vendosi nje baze ne shtepine time. Vershuan gazetare dhe dijetare nga mbare bota, duke me pyetur dhe thene se ky eshte angazhim. Une kam pasur vetem nje pergjigje te thjeshte: “Po i permbahem kodit te familjes sime”, ka thene Berisha, duke bere qe duartrokitjet ne salle te mos pushonin minuta te tere.

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Berisha: Shtëpia ime, bazë e UÇK'së

Sa, 17. Jun 2006, 20:07

Illyrian^Prince hat geschrieben:Berisha: Shtëpia ime, bazë e UÇK'së
“Kuvendi i Prishtines ne seancen e mbajtur me 30 maj, mori vendim qe Prof. Dr. Sali Berisha, kryeminister i Shqiperise, shpallet “Qytetar Nderi” i Prishtines, per merita te vecanta ne lindjen dhe zhvillimin e demokracise, si dhe perkrahjen e vazhdueshme per pavaresine e Kosoves. Urime z. kryeminister dhe fat”, ka thene Ismet Beqiri.
eshte nje gje shume interesante:mbasi u nenshkrua marreveshja e dayton-it dhe mbasi uno-ja kishte vene sanksione dhe embargo ekonomik ndaj serbise,shqiperia(me sali berishen si president i atehershem)ishte nje nga ato pak vendet boterore qe i shiste serbise(jugosllavise se atehershme)nafte dhe e furnizonte keshtu ushtrine serbe me nafte(e cila ishte duke pergaditur luften ne kosove).plus gazideda(shefi atehershem i shik-ut,qe ishte vene ne ate poste nga sali berisha)kishte ca takime te fshehta me shefin e sherbimet sekret jugosllav...dhe sot i ndahet sali berishes titulli"qytetar nderi".kjo mua personalish paradoks me duket...

beshkim
Member
Beiträge: 25
Registriert: Do, 27. Apr 2006, 14:50

Di, 27. Jun 2006, 15:14

Ti e ki mirë. Adt ditë si e mer Kosova parvacien e te bohet ni shtet i panvoren na e kim shancen mi bashku trojat e shqiptordhe.
Ma falni po unë moti nuk kom shkru shqipe.
Kosova e dhe shqiprija dhe venit kujon shqiptor te banu balkan kan mo bashku.
Maqedoni 90% e ekonomis shkom bugjeti te komua 10% i ta koojn shtet.
Në po Qytetë modhe shebel tetova shkupe jon shqiptor mise 99%.
kufi mes Kosoves e molit e sie nuk kome pos e dhe mes Maqedoni e Kosovës Shqipri.
Shqiprija e dhe Kosova kan më koni vetim dy shtete që kan me nimu vetit e kan me hidise ekonmin e vetet.

ilirjano27
New Member
New Member
Beiträge: 4
Registriert: So, 09. Jul 2006, 12:40

Tung gjithve

So, 09. Jul 2006, 13:29

1.Çka i nevojitet Maqedonisë për hyrje në unionin europian ?

Benutzeravatar
Miss Kosovarja
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2603
Registriert: Sa, 11. Feb 2006, 20:48

Re: Tung gjithve

So, 09. Jul 2006, 13:34

ilirjano27 hat geschrieben:1.Çka i nevojitet Maqedonisë për hyrje në unionin europian ?

Miredita ilirjano27!

Herzlich Willkommen! :wink:

Eine kleine Frage:
Benötigst du eine Übersetzung des Satzes oder möchtest du eine Diskussion über den Beitritt Mazedoniens in die EU anführen?

Pershendetje,

Miss Kosovarja
... Jeder Gewinn, der Ehre kostet, ist ein Verlust ...

... Eine handvoll Heimaterde ist mehr wert als zehntausend Pfund fremden Goldes ...

... Nicht wo du die Bäume kennst, sondern wo die Bäume dich kennen, ist deine Heimat ...

Zurück zu „Shqip“