Albana
Member
Beiträge: 56
Registriert: So, 05. Mär 2006, 20:43

Shqiptare ne Zurich

Di, 07. Mär 2006, 8:48

Pershendetje,

doja te dija a ka shqiptare me femije te vegjel ne Zurich qe do kishin interes te takoheshin here pas here (pa detyrim), me qellimin qe femijet te kene mundesi te kultivojne gjuhen? Sh'net, Albana

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2912
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Di, 07. Mär 2006, 9:39

Përshëndetje Albana

Me sa di unë, ka plot familje shqiptare me fëmijë të moshës parashkollore!

Ditën e mirë nga egnatia
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

tino
New Member
New Member
Beiträge: 4
Registriert: Mi, 15. Feb 2006, 20:01

tino

Di, 07. Mär 2006, 12:20

tung arta wien

es stimmt po njerzit qe jetojn ne pernedim nuk din me e jetu jeten ne struge vetem din te folin gäl
Vergesse nie die Heimat,
wo deine Wiege stand.
Denn du findest in der Ferne,
kein zweites Heimatland.

Die schlimmsten Tränen sind die, die nicht geweint werden

KatePresley

Di, 07. Mär 2006, 15:59

Yeah, you are right :(

Albana
Member
Beiträge: 56
Registriert: So, 05. Mär 2006, 20:43

Shqitare ne Zurich

Mi, 08. Mär 2006, 10:09

egnatia hat geschrieben:Me sa di unë, ka plot familje shqiptare me fëmijë të moshës parashkollore!
E dashur Egnatia,

po ka. Une kam ndeshur me qindra nena kosovare me femije te vegjel ne kendet e lodrave, apo tek pishinat, por .... kur degjojne qe une flas shqip (dialekt i Tiranes) me tim bir, jo vetem qe nuk me afrojne mua, por as edhe tim bir (ben perjashtim vetem nje grua nga Prishtina, e vetmja qe me ka pershendetur dhe me ka folur, dhe ka nxitur femijen e saj te luaj me timin). Eshte eksperience jashtezakonisht frustruese dhe e pashpjegueshme per mua, megjithese, tani jam mesuar me te dhe nuk e vras mendjen shume. Rastin me ekstrem e kam perjetuar para nje viti, kur tek sheshi i lodrave isha vetempervetem me nje nene te re kosovare. Me ka injoruar totalisht per gati nje ore, dhe e ka mbajtur femijen e saj alrg tim biri, a thua se kishim gripin e shpendeve. Femijet krijojne nje terren neutral per nenat nga kultura te ndryshme. Une jam miqesuar me shume nena, kryesisht zvicerane por edhe te nacionaliteteve te tjera, qe nuk e kane pasur dhe as e kane problem fare qe une jam shqiptare. Diskriminimin une e kam perjetuar vetem nga nenat kosovare (por, cuditerisht, jo nga burrat kosovare te cilet i gjej te sjellshem). Shpresoj, qe te pakten ketu ne kete liste te gjej gra shqiptare qe nuk e kane problem te takohen me gra te tjera shqiptare.

dite te mbare
Albana

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2912
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Mi, 08. Mär 2006, 10:51

Përshëndetje e dashur Albana,

shpresoj ta lexojnë shkrimin tënd dhe kushedi, mbase të plotësohet dëshira.

Ta uroj dhe ty një ditë të mbarë!

egnatia
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

ada
Member
Beiträge: 40
Registriert: Mi, 08. Mär 2006, 15:09

Re: tino

Sa, 11. Mär 2006, 15:32

Aber wie weißt du das! Shoqja ime e ngushte eshte nga Struga dhe ka ardhur ketu vetem per te studiuar e per te punuar disa vjet e sigurisht qe do kthehet ne Struge sepse atje e ka vendlindjen,me te cilen ka lidhur ndjenjat, jeten...del resto si te gjithe shqiptaret(Atdhetare) qe nje dite duan te kthehen prape. Te jetosh jashte shtetin nuk do te thote qe sdi te jetosh ne qyetin e vendin tend!
Disa shtete mburren me bukurine e vendit te tyre,disa me lashtesine e kulturen e kombit te tyre,te tjere me mikpritesine e popullit te tyre.Kenedy ka thene qe nje shtet i m ire i ka te trija!E kush mund ti kete tjeter vecse Shqiperia...

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

So, 12. Mär 2006, 23:16

Pershendetje Albana

Ndonese nuk jam nga Zürichu dhe ndonese nuk jam femer megjithate ajo qe ju shkruani eshte sa prekese aq edhe e dhimbshme. Une mendoj se kjo pergjegjesi bie ne radhe te pare mbi vete prinderit te cilet nuk kan ndonje kulture te veçante te edukimit dhe duke mos pas kete mundohen te mbajne gjithçka nen kontroll te rrepte nga friga se femijet po edukohen ne nje kultur tjeter dhe do ndryshojne mentalitetin dhe identitetin. Kjo eshte shum e demshme dhe ne fakt tregon pasigurine e prinderve dhe mungesen e nevojes per tu integruar ne rrjedhat e ketushme. Ne kete drejtim natyrisht se ka shume per tu ber e mbase ky eshte nje nga faktet me domethense per domosodshmerine e integrimit te rriturve sepse ata mbajne pergjegjesi ne edukimin e femijeve te tyre e qe do te jen e ardhmja e shoqeris pamvarsisht se ku do te jetojne ata neser. Nese nuk gaboj ne Zürich eshte nje shoqat shqiptare "Perparimi" qe vepron qe nje kohe te gjat dhe nuk jam i sigurte ne rast se atje ka ndonje mundesi ku takohen femijet shqiptare. Nese nuk gaboj ajo duhe te ket zyren ne Albulastrasse...? Shpresoj qe ne te ardhmen te mos ju ndodhe kjo si deri tani.
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

ada
Member
Beiträge: 40
Registriert: Mi, 08. Mär 2006, 15:09

Mendimet e studenteve

Fr, 31. Mär 2006, 13:36

Do me interesonte te dija se cfare mendojne studentet shqiptare ne Gjermani: A jane krijuar kushtet optimale qe pas studimeve ne te kthehemi ne Tirane( apo tjeter qytet) dhe te mund te kemi nje afirmim te sigurt apo nje te ardhme me konseguenca qe plotesojne deshirat e studenteve qe perfundojne nje dege ne universitet gjermane? kuptohet qe nuk mundet te flisni me siguri por mua do te me pelqente te degjoja disa mendime.

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Mendimet e studenteve

Fr, 31. Mär 2006, 20:19

ada hat geschrieben:Do me interesonte te dija se cfare mendojne studentet shqiptare ne Gjermani: A jane krijuar kushtet optimale qe pas studimeve ne te kthehemi ne Tirane( apo tjeter qytet) dhe te mund te kemi nje afirmim te sigurt apo nje te ardhme me konseguenca qe plotesojne deshirat e studenteve qe perfundojne nje dege ne universitet gjermane? kuptohet qe nuk mundet te flisni me siguri por mua do te me pelqente te degjoja disa mendime.
une kam lexuar ne mediat shqiptare,se qeveria shqiptare do subvencionoj ato ndermarrje,qe punesojne studente me nenshtetesi shqiptare,qe kane studiur jashte vendit...
plus eshte krijuar nje projekt praktika ne shqiperi per studente me nenshtetesi shqiptare(qe kane studiur jashte vendit)...

ada
Member
Beiträge: 40
Registriert: Mi, 08. Mär 2006, 15:09

Re: Mendimet e studenteve

So, 02. Apr 2006, 17:01

Po nese ke nje Deutschepass(Ausweiß) dhe je shqiptar,dmth di te flasesh etj.., ka ndonje problem?

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Re: Mendimet e studenteve

Do, 06. Apr 2006, 16:19

ada hat geschrieben:Po nese ke nje Deutschepass(Ausweiß) dhe je shqiptar,dmth di te flasesh etj.., ka ndonje problem?
nese ke dy nenshtetesi(psh.nenshtetesine angleze dhe ate shqiptare)atehere nuk ka problem.por nese ke vetem nje nenshtetesi(siç e permende ti,nenshtetesine gjerman)atehere me sa di une,duhet te dokumentosh,se ke qene shtetase shqiptare(me nje fjale duhet te kesh çertifikate lindje,apo ndonje deftese shkolle,qe ke vizituar ndonje shkolle ne shqiperi)...

Benutzeravatar
egnatia
Danke für die vielen Übersetzungen
Danke für die vielen Übersetzungen
Beiträge: 2912
Registriert: Fr, 15. Jul 2005, 12:58

Fr, 07. Apr 2006, 12:26

Përshëndetje ada

Mundësia e kthimit në Shqipëri është në ç'do kohë e mundur, natyrisht varet nga studimi dhe profesioni përkatës. Stundentët ose dhe njerëz të tjerë, që janë kualifikuar ose kanë mbaruar studimet me ndihmën e një burse të dhënë nga shteti ose një shoqatë humanitare, kanë prioritet në firmat ose institucionet shtetërore që funksionojnë. Për ata që kanë marrë një nënshtetësi tjetër, duhen: një vërtetim i çertifikatës familjare dhe i çertifikatës së lindjes të noterizuara dhe të vulosura. Duhet dhe një vërtetim se ku banon në Shqipëri. Mendoj se më mirë të informon Ambasada Shqiptare në shtetin përkatës!

Ditën e mirë nga egnatia
Zuletzt geändert von egnatia am Fr, 07. Apr 2006, 20:23, insgesamt 1-mal geändert.
Koha s'vjen pas teje, ti hiq pas kohese!
Naim Frasheri

Benutzeravatar
Kusho1983
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 2625
Registriert: Di, 05. Jul 2005, 14:48

Fr, 07. Apr 2006, 19:51

ada,ja shiko kete iniciative te qeverise shqiptare per krijimin e nje instituti per diasporen.me kete institut shtetasit shqiptare do mbrohen me mire nga shteti shqiptar dhe keshtu shteti shqiptar do kete me te lehte komunikimin me shtetasit shqiptar:
Ngrihet Instituti Shqiptar i Diaspores.
E Enjte, 06 Prill 2006
Keshilli i Ministrave vendosi dje gjate mbledhjes se tij te radhes, ngritjen dhe funksionimin e Institutit Shqiptar te Diaspores. Ky institut do te jete nen mbikeqyrjen e Ministrise se Jashtme dhe do te kryeje nje sere funksionesh te rendesishme ne sherbim te emigranteve shqiptare kudo ne bote. Ai ka per detyre te analizoje qendrimin politik te qeverise lidhur me emigrantet shqiptare, si dhe percaktimin e shteteve me te cilat qeveria shqiptare duhet te kete perparesi bashkepunimi. Roli dhe detyra e ketij instituti eshte pergatitja dhe trajtimi i udhezimeve per misionet diplomatike dhe konsullore te republikes se Shqiperise, komunikimi me strukturat homologe te vendeve te tjera, te cilat trajtojne probleme te emigracionit dhe diaspores. Personeli i ketij instituti do te perbehet prej 4 vetesh, njeri prej te cileve duhet te jete diplomat. Bordi drejtues i ketij instituti do te perpunoje politika dhe do te analizoje materiale kerkimore, analizuese dhe shkencore per politikat per diasporen ne bote.

E.P
[marre nga"korrieri"]

ada
Member
Beiträge: 40
Registriert: Mi, 08. Mär 2006, 15:09

Di, 11. Apr 2006, 18:43

Danke , merci beaucou, grazie, thanks. Faleminderit Egnatia & Kusho, shume xhentil
Disa shtete mburren me bukurine e vendit te tyre,disa me lashtesine e kulturen e kombit te tyre,te tjere me mikpritesine e popullit te tyre.Kenedy ka thene qe nje shtet i m ire i ka te trija!E kush mund ti kete tjeter vecse Shqiperia...

gjergj
New Member
New Member
Beiträge: 2
Registriert: Mi, 12. Apr 2006, 1:49

Ticino

Do, 13. Apr 2006, 3:39

Përshëndetje te gjithëve!

Desha t'ju pyes se a ka shqiptarë që jetojnë në pjesën italiane të Zvicrrës?

Më falni nqs hyra si pykë këtu po ky është thjeshtë një kuriozitet.

gruesse

Benutzeravatar
Sweety1
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 346
Registriert: Do, 29. Dez 2005, 8:22

Do, 13. Apr 2006, 8:20

:roll: :?: :!: :?: :( :?:

Benutzeravatar
harabeli
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1017
Registriert: Mo, 09. Mai 2005, 10:22

Re: Ticino

Do, 13. Apr 2006, 20:11

gjergj hat geschrieben:Përshëndetje te gjithëve!

Desha t'ju pyes se a ka shqiptarë që jetojnë në pjesën italiane të Zvicrrës?

Më falni nqs hyra si pykë këtu po ky është thjeshtë një kuriozitet.

gruesse
ka, shume te cilet jetojn ne kantonin e Ticino's (Tessin). (shpesh i takon kur luajne shah ne piazza riforma) Nuk ma merr mendja qe ndonjeri prej tyre eshte anetare i forumit .... ketu ne forum flitet (shkruhet) me shume gjermanishtja.

ciao
-
"Never regret. If it's good, it's wonderful. If it's bad, it's experience"
-

gjergj
New Member
New Member
Beiträge: 2
Registriert: Mi, 12. Apr 2006, 1:49

Do, 13. Apr 2006, 21:07

Faleminderit per pergjigjen harabel.

sweet, pershendetje :wink:

arta-wien
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 152
Registriert: Do, 26. Jan 2006, 19:39

hey

Fr, 28. Apr 2006, 10:53

@ tino

schade dass ich deine nachricht so spät lese

ich lebe in wien aber weiss wie man das leben dort lebt oder was dort abläuft weil ich dort aufgewachsen bin

ja manche wiessen nicht wie man dort das leben genießt, wenn ich mir manchmal anhöre was die leute so erzählen wahnsinn??

hey eine frage stimmt das die leute in coma mall kiffen tun??? ich bin ein paar mal dort selber gewesen, hab aber niemandem gesehen, deswegen hab ich mir gedacht was für blödsinn die menschen so erfinden können!!!!

viel spass noch tung

tung

Zurück zu „Shqip“