Benutzeravatar
Palma
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 99
Registriert: Do, 05. Okt 2006, 0:24

Sa, 07. Okt 2006, 19:41

Hallo !

Ich komme aus Albanien, ( Tirana) une lebe in Deutschland.
Wenn sie imer noch interesse für eine Brieffreundinen haben, bin ich bereit.

Es freut mich sehr, weil ich will auch mein Deutsch verbessern. :D :D
Reden, lernt man durch reden.

Albana
Member
Beiträge: 56
Registriert: So, 05. Mär 2006, 20:43

Shqiptare ne Zurich

Mi, 11. Okt 2006, 17:02

A ka shqiptare te Shqiperise ne Zurich? Jam me shume e interesuar tek ai grup qe ka femije te vegjel, 2-4 vjec. A do ishit te interesuar te takoheshim me qellimin qe t'ua lehtesojme femijeve mesimin e shqipes? Ideja ime eshte qe ndoshta nje here ne muaj te takoheshim diku ne ndonje park apo kend lodrash per femije dhe duke luajtur me njeri-tjetrin femijet e mesojne dhe flasin me kollaj shqipen.

Po keshtu, ne se ka te interesuar per t'u mesuar femijeve te vegjel gjuhen shqipe, le te mundohemi te gjejme nje mesuese nga Shqiperia, apo ndoshta edhe vete ne le ta bejme kete pune ne menyre vullnetare, dhe le te hapim klasa te vogla mesimi shqipeje. Ne se e bejme vete vullnetarisht, del fare gratis, vetem se duhet te koordinohemi per mesimedhenien dhe ambjentin qe mund te jete fare mire nje apartament.

faleminderit
Albana

Kusho
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 743
Registriert: So, 06. Nov 2005, 16:54

Mi, 11. Okt 2006, 17:38

Kosovar ka shum, per shqiptar te shqipnis nuk e di...

MfG

Benutzeravatar
Longitudinal
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 840
Registriert: Di, 06. Jun 2006, 10:48

Do, 19. Okt 2006, 17:24

Shko kqyr vet :lol:

Lira
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 151
Registriert: Mi, 22. Mär 2006, 18:18

Di, 24. Okt 2006, 12:16

Hehe Valoni me kenaqi kur tha " po edhe kosova eshte shqiperi" :)
sa me shume qe jetoj jashteshtetit, aq me shume e shikoj shume qarte dhe une kosoven si pjese e jona qe nuk duhet te mungoi.

sa me perket mua :arrow: me keni harruar se edhe une shqiptare jam. po ne fakt drejt keni, jam shume rralle ne net per te dukur pak me shume.

megjithate pershendetje nga nje ze pak i mbytur ketej :lol:

Benutzeravatar
Lindita
Member
Beiträge: 75
Registriert: Di, 20. Jul 2004, 11:04

Ftesë për festën e Flamurit më 28. Nëntor 2006

Mi, 25. Okt 2006, 18:42

28. Nëntori – Festa e Flamurit

Si çdo vit, shoqata Studenti, edhe këtë përvjetor të 28. Nëntorit do t’a nderojë me një festë siç i ka hije. Festa do të mbahet të martën, pikërisht me 28 nëntor prej orës 20 në lokalin “Sugarlounge” në Zürich (Löwenstrasse 2).

Jeni të mirëseardhur të festoni me ne! Do të kemi muzikë të gjallë dhe një befasi për dashamirët e tingujve folklorik.

Benutzeravatar
Lindita
Member
Beiträge: 75
Registriert: Di, 20. Jul 2004, 11:04

Ligjerata për historinë e popullit shqiptar në UNI ZH

Mi, 25. Okt 2006, 18:48

HISTORIA E POPULLIT SHQIPTAR
(7 ligjërata)

Me gëzim lajmërojmë bashkatdhetarët shqiptarë, se që nga 1 nëntori 2006 në Universitetin e Zürich-ut do të fillojë një ligjëratë mbi historinë e popullit shqiptar në gjuhën shqipe. Ligjërata do të shtjellojë historinë e lashtë të këtij populli, duke dëshmuar kështu të drejtën autoktone të tij mbi trojet ku banon.

Janë të ftuar të marrin pjesë të gjithë shqiptarët që ndiejnë nevojën për njohjen e historisë së popullit të tyre, pa marrë parasysh se a janë studentë apo jo.


Ligjëratat do të mbahen në Universitetin e Zürich-ut, Rämistrasse 71, 8006 Zürich prej orës 18:15 - 20, në sallën KOL-H-317.



1. E mërkurë, 1.11.2006
Origjina e shqiptarëve dhe gjuhës shqipe – Tezat e ndryshme


2. E mërkurë, 15.11.2006

Pellazgët, ilirët, albanët, shqiptarët


3. E mërkurë, 22.11.2006
Roma, Bizanti dhe kolonizimi i trojeve shqiptare


4. E mërkurë, 29.11.2006
Zanafilla e krishterimit te shqiptarët


5. E mërkurë, 6.12.2006
Organizimi i shqiptarëve gjate lindjes së shtetit të parë në Ballkan


6. E mërkurë, 13.12.2006
Dyndjet sllave dhe kolonizimi i trojeve shqiptare


7. E mërkurë, 20.12.2006
Skënderbeu dhe principatat shqiptare

Milazim
New Member
New Member
Beiträge: 1
Registriert: Fr, 13. Okt 2006, 14:04

sport, loj.dashuri,dhe.pak.mejudisponu.

Fr, 27. Okt 2006, 22:21

Tung.pershndetje.xhidhve.ju.mundeni.tshkruani.kritika.apo.dicka.mesportin.apo.dika.tjeter.mundeni.edhe.mekontaktu.nepermes.celularit.00393286521448...

edua.sportin.shum.dhe.shaun.dhe.iduha.ata.qmdojn.shum.por.iduha.dhe.ataqsmdojn.egall.kursdo.dikush.dujeti.sepse.dashurija.edhe.ekurin.eshrin.juduha.najlajm.nga.kovova.apo.nga.maqedonija.apo.nga.shqiprija.emadhe.momentalisht.

kuje.pavarsij.epret.xhdo.njeri.kosov.dotjushkruaj.pak.per.nitali.korrupcjon.sadush.vetem.pak.persport.potishakan.donj.klub.titalis.spari.kishapas.dshir.tbisedoj.me.berruskonin.kisha.lujtur.pa.anicent.ero.

vetem.tatakoja.lujtarin.qpatikonflikt.mesidanin.potisha.tifoz.aty.mduket.sekisha

fluturua.e.kshtu.nuk.domedhan.kefituar.por.keumbur.lojn..se.nuk.asht.interesant.vetem.tfitosh.mesill.apo.nervozizem.apo..nervos.kurje.moseovendo.askand.sepse.keprobleme.gjidhmon.

jumundeni.tshkruani.pamarparasysh.ngajeni.nga.maqedonija.apo.nga.kosova.apo.nga.shiprija.juduha.xhidhve.seperse.jena.nixhak.enikomb.nifjalpopollore.dhot.nse.nuk.edon.familjen.muha.kuptoet.sejo..tanke.falenderit.nse.jukam.ofenduar.dicka.krkoj.falje.skuza.sori.por.nse.keni
musisht.imellin.eradios.albana.kumanov.madrgoni.pershndetje.vllezer.emotra.jeni.matmirt.nga.zemra.jupershndes.tung.tung.nga..milazimi.nga.kumanova.momentalisht.nitali.kam.dshir.tjetoj.nzvicerr.shummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
mfaleni.se.ndoshta.naj.shkronj.ekam.arru.por.ikam.pshtellur.krkoj.falje.mpelcen.dhe.muzikenekam.merak.shum.por.jo.tallava.

pak.dashuri.shum.let.tdhuash.dtua.por.dhelet.nuktdua.por.mezemren.tplot.askush.nukdhot...nuktdua.

nimesaxh.apo.ni.poezij.sitdoni.quani.
apo.sitdoni.mquani.

kejt.peshkit.mefarmerka.kejt.bretkockat.mejeteka.kejt.majmunat.memantilla.kejt.femnat.memobilla.pozicjoni.69.pytje.per.femrat.edhe.per.meshkujt.

medja.medon.zemra.kujton.dora.poshkruan.se.zemra.povuan.nftyren.time.pikon.njei.pik.loti...nje.pudhje.te.hembel.atqe.....edashuron..nata.maeterrshme.eshte.kur.bije,shij.dita.maekeqe.kur.sjam.mety.momenti.mailumtur.kurpranteje.qendroj,sederi.ndekje.vetem.ty,tdashuroj.

Dotvij.sonte.mendimen.e.perendis.dotflej.me.tyj.nerjargan.te.dashuris.dotbaem.gjarper.trupintarredhoj.nse.mtradhton.ne,zemer.elmin.dotashloj.moske,frik.se.dotledhatoj.cao.bela.

Jeta.te.merzitet.te,behet.monoton.kur.eke.larg.ate.qe.-edashuron.duesh.ti.japesh.vetes.shpres.nse.mdon.qendro.qjithmon.ne.bes.perfat.eas.sjam.idashuruar.eas.ifejuar.ilir.jufalenderit.shum.priti.pergjie.ok.tunggggggggggggggggggggggggg
çç

Belifario
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1376
Registriert: So, 16. Jul 2006, 21:53

Sa, 28. Okt 2006, 12:04

Tunjatjeta te nderuar bashkatdhetare,
une jam i ri ne kete forum, jam nga Shkodra, kam lexuar shume nga shkrimet e ketueshme dhe me ben pershtypje niveli jo fort i larte i diskutimit, dhe mbi te gjitha me vjen shume keq qe shume nga keta ''patriotat'' tane nuk dine as te ......... shkruajne shqip! Sikurse dihet shqipja ka nje norme te unifikuar, pra ka shume dialekte te ndryshme por si gjuhe e shkruar eshte nje. Keshilla ime per keta princa e princesha do ishte mesoni te shkruani shqip, keshtu do mund ti shprehni edhe idete tuaja me mire, natyrisht nqs. doni e mbi te gjitha nqs. i keni.
Diten e mire.

Benutzeravatar
Palma
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 99
Registriert: Do, 05. Okt 2006, 0:24

Kush mundet te me ndihmoje??

So, 29. Okt 2006, 14:12

Uroj qe kete teme qe po hap ta lexoje dikush qe mundet te me ndihmoje. :roll: :roll:

Meqenese jam shume e pasionuar pas te shkruarit dhe kam nje shoqeri qe jetojme jashte shqiperise, ka kohe qe me ka lindur idea qe te kemi nje forum ne shqip ku te diskutonim vetem shqip.
Problemi qendron se nuk di se si :lol: :lol:
Ndaj do t´ju lutesha shume shume, nese dikush nga ju anetare te ketij forumi, ka mundesi te me ndihmoje per te me dhene disa udhezime, sqarime ose orientime...do jua dija shume per faleminderit.


Ju pershendes!
Palma
:)
Reden, lernt man durch reden.

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

So, 29. Okt 2006, 15:56

Hmmm pyetje me vend se edhe une kam kete deshir kahmoti por ende nuk kam arritur ta mesoj e ne momentin qe do te mesoj diç do te ju tregoj...Kam ndermend te ndjek nje kurse per Web_faqe dhe me thot mendja se aty do kem rastin te mesoj me teper rreth kesaj ...Shpresoj se deri ne ate kohe do te jap ndokush sqarime te nevojshme ku edhe une do perfitoja.....

Pershendetje dhe suksese
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

So, 29. Okt 2006, 16:12

Pershendetje Lindita

Duket te jet interesante por kisha dashur te dije me shum rreth kesaj se kush ligjeron dhe kush e organizon. Falemnderit paraprakisht dhe po pate mundesi te me lajemrosh do ishte mire..
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

So, 29. Okt 2006, 16:13

Tung Lindita
Te lutem nese ke ndonje flteinformacion me dergo online qe tu dergoj edhe miqve te mij sepse kjo nuk eshte vetem feste e shqiptarve te Zürichut apo jo....
Falemnderit
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Benutzeravatar
altruisti
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 145
Registriert: Sa, 14. Aug 2004, 0:36

So, 29. Okt 2006, 16:15

Ne e di qe ka dhe me ata kam kontakte te vazhdueshme kurse ne Zürich nuk jam i informuar. Nje her pata takuar nje grua qe punonte ne kuader te nje projekti per integrimin e grave pran shoates "Perparimi" por qe nuk me kujtohet emrin dhe nuk e di ne eshte kjo akoma aktuale...
Wer den Weg der Wahrheit geht, stolpert nicht

Benutzeravatar
Palma
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 99
Registriert: Do, 05. Okt 2006, 0:24

So, 29. Okt 2006, 16:55

altruisti hat geschrieben:Hmmm pyetje me vend se edhe une kam kete deshir kahmoti por ende nuk kam arritur ta mesoj e ne momentin qe do te mesoj diç do te ju tregoj...Kam ndermend te ndjek nje kurse per Web_faqe dhe me thot mendja se aty do kem rastin te mesoj me teper rreth kesaj ...Shpresoj se deri ne ate kohe do te jap ndokush sqarime te nevojshme ku edhe une do perfitoja.....

Pershendetje dhe suksese
Faleminderit. Edhe une po mesova ndonje gje, do te te them. :)

Ju lutem nese dini dicka mund te me dergoni edhe mesazh privat.
Reden, lernt man durch reden.

Benutzeravatar
shqip20
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 267
Registriert: Fr, 02. Sep 2005, 20:19

Tok për ndertim në Mitrovic

So, 29. Okt 2006, 20:56

Hallo Liebe Forumbesucher(rin),

shitet 10 ari tok afer tregut te materialit me drejt ndertimi rruge e asfaltuar e ka deri ne megj per rreth ka ma shpija te ndertueme dhe kojshi te mirra e lumit sitnica asht diku kah 900, 1000 metra jo me largh kurse tregun e materialit veq rruga i ndan per te interesuarit kan mundsi tu Januz beka mu lajmrue per kosov dhe me pa token kurse per tjerat qmimin ose diq tjeter ne ket forum,atje ma po ndertohet met madhe po un jam duke jeute ne gjermani dhe skam ndermend te baj gja nijer me ket tok prandaj poe shes,rugen per ne troll ekam ne dy mundsi ta bej dhe asht ven i wolitshem edhe per nej zejtari te mundshme, qmimin e ka perafersisht te caktum por ban qe edhe te flitet per te.te interesuarit te lajmrohen ktuë

Lira
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 151
Registriert: Mi, 22. Mär 2006, 18:18

Mo, 30. Okt 2006, 14:22

belifario,

do te doja te shprehja deshiren qe tu sillje ne nje menyre pak me te mirekuptueshme ndaj shqipetareve ne diaspore.. Ti me le pershtypjen sikur nuk do te dish cfare jane arsyet pse disa njerez nuk e zoterojne shqipen e paster.
mos harro se shume prej tyre nuk kane mbajtur asnje here nje liber ne gjuhen shqipe ne duart e tyre dhe megjithate e ngrejne zerin pa frike dhe thone qe jane patriota. -> Ketu duket dashuria e tyre per atdheun, gje qe te cilen edhe ti duhet ta cmosh!!!
Me vjen keq por shkresa jote e shkurter me beri te ndihem sikur e kam per te detyre, ti mbroj dhe te flas per te gjithe ato shqipetare qe nuk kane mundur te shkollohen ne shkolla shqipetare. Shume prej tyre kane lindur jashteshtetit keshtu qe per mendimin tyim atyre i takon nje kompliment qe mund te komunikojne lirshem ne gjuhen e nenes, dhe jo fyeje!
Megjithate, ti duhet ta dish vete se cfare thua.. mua nuk me pelqeu menyra agresive dhe per mendimin tim e pamenduar nga ana jote.

P.S Po ne Shkoder e flasin TANE njerzit gjuhen e paster? :idea:

Benutzeravatar
Palma
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 99
Registriert: Do, 05. Okt 2006, 0:24

Mo, 30. Okt 2006, 14:47

Partizoni hat geschrieben:Une jom nga Tirona!!!

Tironc i vertete e jo si ato maloket, :-) vijne nga malet... :D :wink:
Na mor cun, tregohu pak me i omel :lol: :lol:



Ja edhe nje Tironse e Shqiperise ketu.

Ju pershendes te gjitheve dhe uroj te jeni mire kudo qe te jeni,
me shendet, pune dhe familje.

Palma :)
Reden, lernt man durch reden.

Benutzeravatar
Palma
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 99
Registriert: Do, 05. Okt 2006, 0:24

Di, 31. Okt 2006, 19:08

Po ku jeni o njeerz??

Ka ka shume anetare ky forum, por sa pak qe shkruhet ...sidomos shqip :roll: :!:
Reden, lernt man durch reden.

Vienna
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 975
Registriert: So, 16. Apr 2006, 0:27

Do, 02. Nov 2006, 20:36

Hm, hab auch gehört dass das am 28.11 in der Sugarlounge stattfindet. Das einzige was mich jetzt stutzig macht ist das auf der http://www.sugarlounge.ch Seite steht das am 28.11 die After Hour Party stattfindet mit DJ "D Rock".

Komisch, oder? Gibt es denn einen Extraraum in denen das Fest stattfindet oder liegt da ein Irrtum vor?
"Im Leben kommt es nicht darauf an gute Karten zu haben, es kommt darauf an mit schlechten Karten gut zu spielen"
R. L. Stevenson

Zurück zu „Shqip“