Nurije
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 358
Registriert: Sa, 31. Okt 2009, 12:32

Mi, 24. Feb 2010, 21:39

Meta hat geschrieben:
Nurije hat geschrieben:Na ja dann haben wir aber ganz unterschiedliche Erfahrungen gemacht.
Oj Nurije gurabije.

Ani Gjakoven po e përmend si konservative.Po vetem Shkodra dhe Gjakova mund të flasin për qytetërim në hapësirat shqiptare.Hajt fol për katunde që nuk guxoni as tek mjeku me shku vetem.Ku shumë mi ki prish nervat...


Ti kam prish nervat? Nese gjen argument me te mir ateher lajmrov prap meti lepri

Meta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 348
Registriert: Sa, 27. Aug 2005, 0:28

Do, 25. Feb 2010, 1:57

Unë nuk kam kohë që të spjegoj ty, kush është Gjakova.Lexo dhe vetem lexo ose shko personalisht në atë qytet...

Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Fr, 26. Feb 2010, 17:21

Slevin Kelevra hat geschrieben:Shkupi
Die Menschen in Skopje sind alles andere als konservativ!
<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/sig/boneymummieson.jpg" border="0">

Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Fr, 26. Feb 2010, 17:23

Meta hat geschrieben:Ani Gjakoven po e përmend si konservative.Po vetem Shkodra dhe Gjakova mund të flasin për qytetërim në hapësirat shqiptare.Hajt fol për katunde që nuk guxoni as tek mjeku me shku vetem.Ku shumë mi ki prish nervat...
Harrove Korçën!
<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/sig/boneymummieson.jpg" border="0">

Meta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 348
Registriert: Sa, 27. Aug 2005, 0:28

Fr, 26. Feb 2010, 22:01

Squatrazustradin hat geschrieben:
Meta hat geschrieben:Ani Gjakoven po e përmend si konservative.Po vetem Shkodra dhe Gjakova mund të flasin për qytetërim në hapësirat shqiptare.Hajt fol për katunde që nuk guxoni as tek mjeku me shku vetem.Ku shumë mi ki prish nervat...
Harrove Korçën!
Pajtohem plotësisht,qytet me vlera të mëdha.Mua më pengoj se pse ajo vajza bënte krahasime pa lidhje, duke lakuar Sllupçana apo ndonjë fshat që unë nuk kisha dëgjuar kurrë rreth tij.Ne i dimë se ku janë qytetërimet e vërteta shqiptare.Ndoshta,ka lindur në perendim dhe shqiptarinë ia ka spjegu babai dhe jo ajo vet...

Squatrazustradin
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1482
Registriert: Sa, 04. Aug 2007, 16:22

Sa, 27. Feb 2010, 4:33

Meta hat geschrieben:
Squatrazustradin hat geschrieben:
Meta hat geschrieben:Ani Gjakoven po e përmend si konservative.Po vetem Shkodra dhe Gjakova mund të flasin për qytetërim në hapësirat shqiptare.Hajt fol për katunde që nuk guxoni as tek mjeku me shku vetem.Ku shumë mi ki prish nervat...
Harrove Korçën!
Pajtohem plotësisht,qytet me vlera të mëdha.Mua më pengoj se pse ajo vajza bënte krahasime pa lidhje, duke lakuar Sllupçana apo ndonjë fshat që unë nuk kisha dëgjuar kurrë rreth tij.Ne i dimë se ku janë qytetërimet e vërteta shqiptare.Ndoshta,ka lindur në perendim dhe shqiptarinë ia ka spjegu babai dhe jo ajo vet...
Pa dyshim qe krahasime te tilla jane krejtesisht te kota (palidhje). Keshtuqe mos u merr me njerez te tille, sepse ti (me sa kam pare une ne kete forum) ke nivel me te larte.
<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/sig/boneymummieson.jpg" border="0">

Benutzeravatar
Baton84
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 1789
Registriert: Mo, 22. Dez 2003, 22:55

Mo, 01. Mär 2010, 18:38

Wie lässt sich Modern beschreiben? Und wie konservativ?
Etwa Anzahl der Puffs?

Nurije
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 358
Registriert: Sa, 31. Okt 2009, 12:32

Mi, 03. Mär 2010, 6:16

Squatrazustradin hat geschrieben:
Meta hat geschrieben:
Squatrazustradin hat geschrieben:
Meta hat geschrieben:Ani Gjakoven po e përmend si konservative.Po vetem Shkodra dhe Gjakova mund të flasin për qytetërim në hapësirat shqiptare.Hajt fol për katunde që nuk guxoni as tek mjeku me shku vetem.Ku shumë mi ki prish nervat...
Harrove Korçën!
Pajtohem plotësisht,qytet me vlera të mëdha.Mua më pengoj se pse ajo vajza bënte krahasime pa lidhje, duke lakuar Sllupçana apo ndonjë fshat që unë nuk kisha dëgjuar kurrë rreth tij.Ne i dimë se ku janë qytetërimet e vërteta shqiptare.Ndoshta,ka lindur në perendim dhe shqiptarinë ia ka spjegu babai dhe jo ajo vet...
Pa dyshim qe krahasime te tilla jane krejtesisht te kota (palidhje). Keshtuqe mos u merr me njerez te tille, sepse ti (me sa kam pare une ne kete forum) ke nivel me te larte.


oh zot oh zot ...se nuk pe disha une qe korca ka kultur, vetem pse jam ne perendim a po qka ? sa per babin tim, skeni qka perzini hiq se si keni ma shum lidhje se babai im qe ka per shqiptarin ...edhe sa per gjakov o shoku im une fola per pervojet qe i kam ber personalisht dhe ato jan qe shum gjakov dhe gjakovare ktu ne ch nuk kan shum liri ...krejt qka i njof jan konservativ dhe bejn shum gjera tinxa prindve ...??? sa per artin e gjakoves mun te them se kan kultur, e vertet esht por konservativ jan prap se prap.
Sidomos katoliket. Kend sen mohoje sa te dush, une vet e kam vrejt.

Manjola
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 268
Registriert: So, 06. Dez 2009, 14:34

Re: Woher kommen wohl die meisten konservativen Albaner her?

Mi, 03. Mär 2010, 8:17

Toni_KS hat geschrieben:
Manjola hat geschrieben:Das würde mich echt interessieren...klar es gibt bestimmt überall dies und jenes...aber es gibt Dörfer, Städte die bekannt sind für ihre konservativen Einstellungen...was meint Ihr dazu? kennt ihr so ne Stadt oder so ein Land?
zb. habe ich gehört die meisten in Gjakov seien so...
oder in Mazedonien in Kumanovo sei das Dorf Sllupqan sehr konservativ eingestellt...usw...
Manjola sitzt du etwa mit einer Landkarte vor dir und streichst jetzt die jeweiligen (Albaner) Dörfer/Städte weg?! :lol:
Ich hoffe es bleibt etwas übrig…..hehehe

Jedenfalls was ihr auch tut, lasst einfach meine Stadt Gjilan aus dem Spiel…^^
hahahaha ja genau soo meine karte ist schon fast rot :)
natürlich ist es mir klar dass vieles von familjen abhängig ist wie diese eingestellt ist und daarum ist es auch schwierig sowas überhaupt zu definieren..aber ich finds trotzdem noch interessant was die leute wohl hier zu sagen haben :)

Manjola
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 268
Registriert: So, 06. Dez 2009, 14:34

Mi, 03. Mär 2010, 8:20

Baton84 hat geschrieben:Wie lässt sich Modern beschreiben? Und wie konservativ?
Etwa Anzahl der Puffs?
nein stop. sicher nicht so.
also unter konservatiiv verstehe ich so fanatika? zb dass man mit einem mann nicht normal reden kann weil er gleich das gefühl hat die will was von ihm (als frau) ...so sachen ..na gut das ist noch bei vielen so von dem her wären zu viele konservativ..aber halt so dörfer..ich kenne familjen da durfte die tochter nicht neben dem cousin sitzen ?? ich mein das ist doch krass???

Manjola
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 268
Registriert: So, 06. Dez 2009, 14:34

Re: Woher kommen wohl die meisten konservativen Albaner her?

Mi, 03. Mär 2010, 8:21

Illyrian^Prince hat geschrieben:
Manjola hat geschrieben:Das würde mich echt interessieren...klar es gibt bestimmt überall dies und jenes...aber es gibt Dörfer, Städte die bekannt sind für ihre konservativen Einstellungen...was meint Ihr dazu? kennt ihr so ne Stadt oder so ein Land?
zb. habe ich gehört die meisten in Gjakov seien so...
oder in Mazedonien in Kumanovo sei das Dorf Sllupqan sehr konservativ eingestellt...usw...
Sllupcan ist eher religiös eingestellt :D
ja das macht es vlt aus :) betreffend konservativ?

Meta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 348
Registriert: Sa, 27. Aug 2005, 0:28

Mi, 03. Mär 2010, 11:34

Nurije hat geschrieben:
Squatrazustradin hat geschrieben:
Meta hat geschrieben:
Squatrazustradin hat geschrieben: Harrove Korçën!
Pajtohem plotësisht,qytet me vlera të mëdha.Mua më pengoj se pse ajo vajza bënte krahasime pa lidhje, duke lakuar Sllupçana apo ndonjë fshat që unë nuk kisha dëgjuar kurrë rreth tij.Ne i dimë se ku janë qytetërimet e vërteta shqiptare.Ndoshta,ka lindur në perendim dhe shqiptarinë ia ka spjegu babai dhe jo ajo vet...
Pa dyshim qe krahasime te tilla jane krejtesisht te kota (palidhje). Keshtuqe mos u merr me njerez te tille, sepse ti (me sa kam pare une ne kete forum) ke nivel me te larte.


oh zot oh zot ...se nuk pe disha une qe korca ka kultur, vetem pse jam ne perendim a po qka ? sa per babin tim, skeni qka perzini hiq se si keni ma shum lidhje se babai im qe ka per shqiptarin ...edhe sa per gjakov o shoku im une fola per pervojet qe i kam ber personalisht dhe ato jan qe shum gjakov dhe gjakovare ktu ne ch nuk kan shum liri ...krejt qka i njof jan konservativ dhe bejn shum gjera tinxa prindve ...??? sa per artin e gjakoves mun te them se kan kultur, e vertet esht por konservativ jan prap se prap.
Sidomos katoliket. Kend sen mohoje sa te dush, une vet e kam vrejt.

Andaj e ke gabim.Në Zvicërr nuk ka qytetar të Gjakovës dhe as tre-katër bile.Me ata që rrinë ti janë të fshtareve ose rretheve të Gjakovës.Dhe, ata janë më të emancipuar se shumë pjesë tjera të Shqiptarise, fal ndikimit të qytetit të Gjakovës në ata... Ti nuk ke shans të shoqërohesh me gjakovar(pasi që këtu në CH nuk ka nga qyteti i GJ)pasiqë ata ndihen shumë më superior dhe nuk shoqërohen shumë me të tjerë.Edhe martesat kur bëhen p.sh. me Pejë,Prizren etj janë ofendim, duke u nisur nga ajo se vetem gjakovarët janë qytetar të vërtet.Unë nuk e di çka kupton ti me konservativ por po të themë se gjakovarët janë çdo gjë; vetem konservativ jo.Emancipimin e gruas dhe femres shqiptare e ka bë Gjakova pasiqë që gjakovaret janë të arsimuara(mësuset,artistet,sportistet etj të parat janë nga Gjakova)Të lutem interesohu më shumë dhe shko vet në Gjakovë se po pritoj me spjegu...

Meta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 348
Registriert: Sa, 27. Aug 2005, 0:28

Re: Woher kommen wohl die meisten konservativen Albaner her?

Mi, 03. Mär 2010, 11:38

Manjola hat geschrieben:
Illyrian^Prince hat geschrieben:
Manjola hat geschrieben:Das würde mich echt interessieren...klar es gibt bestimmt überall dies und jenes...aber es gibt Dörfer, Städte die bekannt sind für ihre konservativen Einstellungen...was meint Ihr dazu? kennt ihr so ne Stadt oder so ein Land?
zb. habe ich gehört die meisten in Gjakov seien so...
oder in Mazedonien in Kumanovo sei das Dorf Sllupqan sehr konservativ eingestellt...usw...
Sllupcan ist eher religiös eingestellt :D
ja das macht es vlt aus :) betreffend konservativ?
Na në Gjakovë para 30 viteve kemi grupen seks e ti flet kusherira...Ti a je ka tregon për Irak a?.Unë kurrë nuk ka parë gjëra të tilla vetem nga TV-ja

Benutzeravatar
Toni_KS
Danke für die vielen Übersetzungen!
Danke für die vielen Übersetzungen!
Beiträge: 842
Registriert: Mi, 04. Apr 2007, 22:07

Re: Woher kommen wohl die meisten konservativen Albaner her?

Mi, 03. Mär 2010, 11:46

Meta hat geschrieben:
Manjola hat geschrieben:
Illyrian^Prince hat geschrieben:
Manjola hat geschrieben:Das würde mich echt interessieren...klar es gibt bestimmt überall dies und jenes...aber es gibt Dörfer, Städte die bekannt sind für ihre konservativen Einstellungen...was meint Ihr dazu? kennt ihr so ne Stadt oder so ein Land?
zb. habe ich gehört die meisten in Gjakov seien so...
oder in Mazedonien in Kumanovo sei das Dorf Sllupqan sehr konservativ eingestellt...usw...
Sllupcan ist eher religiös eingestellt :D
ja das macht es vlt aus :) betreffend konservativ?
Na në Gjakovë para 30 viteve kemi grupen seks e ti flet kusherira...Ti a je ka tregon për Irak a?.Unë kurrë nuk ka parë gjëra të tilla vetem nga TV-ja
Wenn das als Kriterium der Entwicklung und "Zivilisation" (qytetirim)bedeuten soll. Tani inshaAllah mbet Gjilani pergjithmon "katun".... :roll:

Vielleicht hab ich diesen schlechten Witz nicht verstanden, aber willst du dich wirklich damit rühmen???!!! Siehst du das wirklich als Fortschritt?! Ist das wirklich dein Ernst?
-aty ku ka frikë, aty ka anarki-

Bild

Die Tinte des Schülers ist heiliger, als das Blut eines Märtyrers.
(Mohammed saws.)

Meta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 348
Registriert: Sa, 27. Aug 2005, 0:28

Re: Woher kommen wohl die meisten konservativen Albaner her?

Mi, 03. Mär 2010, 12:09

Toni_KS hat geschrieben:
Meta hat geschrieben:
Manjola hat geschrieben:
Illyrian^Prince hat geschrieben: Sllupcan ist eher religiös eingestellt :D
ja das macht es vlt aus :) betreffend konservativ?
Na në Gjakovë para 30 viteve kemi grupen seks e ti flet kusherira...Ti a je ka tregon për Irak a?.Unë kurrë nuk ka parë gjëra të tilla vetem nga TV-ja
Wenn das als Kriterium der Entwicklung und "Zivilisation" (qytetirim)bedeuten soll. Tani inshaAllah mbet Gjilani pergjithmon "katun".... :roll:

Vielleicht hab ich diesen schlechten Witz nicht verstanden, aber willst du dich wirklich damit rühmen???!!! Siehst du das wirklich als Fortschritt?! Ist das wirklich dein Ernst?
Një milion gjëra të civilizimit iu tregova.Po ua tregoj edhe një.Anton Qetta thoshte;Janë këput në Kosovë duke u vra shqiptarët për një femer ose për një kumbull etj me njëri tjetërinë.Në Gjakovë kurrë nuk kam pajtuar gjaqe...Shkoni vet e vizitoni qytetin se nuk po kam kohë dhe nerva me fol për një civilizim të një qyteti me traditë të vjeter mijëravjeqar qytetare...

Meta
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 348
Registriert: Sa, 27. Aug 2005, 0:28

Re: Woher kommen wohl die meisten konservativen Albaner her?

Mi, 03. Mär 2010, 12:24

Meta hat geschrieben:
Toni_KS hat geschrieben:
Meta hat geschrieben:
Manjola hat geschrieben: ja das macht es vlt aus :) betreffend konservativ?
Na në Gjakovë para 30 viteve kemi grupen seks e ti flet kusherira...Ti a je ka tregon për Irak a?.Unë kurrë nuk ka parë gjëra të tilla vetem nga TV-ja
Wenn das als Kriterium der Entwicklung und "Zivilisation" (qytetirim)bedeuten soll. Tani inshaAllah mbet Gjilani pergjithmon "katun".... :roll:

Vielleicht hab ich diesen schlechten Witz nicht verstanden, aber willst du dich wirklich damit rühmen???!!! Siehst du das wirklich als Fortschritt?! Ist das wirklich dein Ernst?
Një milion gjëra të civilizimit iu tregova.Po ua tregoj edhe një.Anton Qetta thoshte;Janë këput në Kosovë duke u vra shqiptarët për një femer ose për një kumbull etj me njëri tjetërinë.Në Gjakovë kurrë nuk kam pajtuar gjaqe...Shkoni vet e vizitoni qytetin se nuk po kam kohë dhe nerva me fol për një civilizim të një qyteti me traditë të vjeter mijëravjeqar qytetare...
Normal që kishte pak hajgare.Por ma mirë "disa" gjëra "të ndyra".Seks,alkohol,rebelim,jetë solo,udhëtime,sport,drogë,huliganizem,provokokime verbale,jetë nate,urbanizem, muzikë jazz(jo me qiftelia ose tallava),tolerancë fetare(Gjakova ka katolikë,bektashian dhe musliman) se me shku me motren e nonen e kater halla,dy teze në Coop.Ose me ble BMW 200.000 Fr. e nonen me e pas të ulur përpara në karrigë pa dhëmbë...Ndoshta, kam arritë me e dallu civilizimin me adetet e katundit ose me adetet e qytetit që janë në qytet dhe janë orientalista ose katundar tërësisht.Më kujtohet një rast para gati 30 viteve;ish-jugosllavët kërkonin që Kosova të kishte ekip të femrave në Basketball dhe e formuan atë.Kishin ardhur nga kryeqyteti në Gjakovë të kerkonin femra me luajtë basketball se nuk guxonin me lujtë shqiptaret.Iu dhamë disa dhe filloj loja.Shumë kemi heq me iu emancipu por si duket kot...Edhe unë këtë problem po e kam.Por më nuk do shkruaj rreth kësaj teme

Arbëror
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 320
Registriert: So, 20. Sep 2009, 8:50

Mi, 03. Mär 2010, 12:58

Was will man mit diesem sinnlosen Thread bezwecken?

Manjola, ein Dorf besteht nicht nur aus ein paar Individuen, die du vorschnell als rückständig bezeichnest. Ein Dorf besteht erstens einmal aus mehreren Familienstämmen, die nur schon untereinander nicht die gleichen Lebensansichten tragen, wie kannst du dir daher anmassen, ganze Dörfer oder Regionen der Rückständigkeit zu bezichtigen?

Ich weiss nicht ob ich bei solchen Beiträgen ein lachendes oder weinendes Auge haben soll, denn es ist schon sehr mysteriös, dass die eigenen Dörfer und Regionen immer die besten und ohnehin die modernsten sind aber andere Dörfer und Regionen, die man noch nicht mal besucht geschweige den persönlich kennt, scheinbar so rückständig sind, dass man meinen könnte, Homo Sapiens Siedlungen wären wieder reaktiviert worden.

Bravo für dieses Vorschulniveau. Macht nur weiter mit solchen Ressentiments und vorurteilsbeladenen Beiträgen gegenüber anderen Albanern, es gibt ja ohnehin schon zu wenig Zwiespalt und Abwertungen untereinander.
Ka dy lloje njerëz: Këta që kur hynë në dhomë thonë: “Ja ku jam!”, dhe ata që kur hynë në dhomë thonë: “Ah, këtu qenke!”

lamtumirë sa t'jetë jeta

Manjola
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 268
Registriert: So, 06. Dez 2009, 14:34

Mi, 03. Mär 2010, 13:06

Arbëror hat geschrieben:Was will man mit diesem sinnlosen Thread bezwecken?

Manjola, ein Dorf besteht nicht nur aus ein paar Individuen, die du vorschnell als rückständig bezeichnest. Ein Dorf besteht erstens einmal aus mehreren Familienstämmen, die nur schon untereinander nicht die gleichen Lebensansichten tragen, wie kannst du dir daher anmassen, ganze Dörfer oder Regionen der Rückständigkeit zu bezichtigen?

Ich weiss nicht ob ich bei solchen Beiträgen ein lachendes oder weinendes Auge haben soll, denn es ist schon sehr mysteriös, dass die eigenen Dörfer und Regionen immer die besten und ohnehin die modernsten sind aber andere Dörfer und Regionen, die man noch nicht mal besucht geschweige den persönlich kennt, scheinbar so rückständig sind, dass man meinen könnte, Homo Sapiens Siedlungen wären wieder reaktiviert worden.

Bravo für dieses Vorschulniveau. Macht nur weiter mit solchen Ressentiments und vorurteilsbeladenen Beiträgen gegenüber anderen Albanern, es gibt ja ohnehin schon zu wenig Zwiespalt und Abwertungen untereinander.
Arberor du siehst die ganze sache zu eng... 1.habe ich deutlich geschrieben "ja ich weiss, es gibt überall dies und jenes" und natürlich kann man nicht nach einem ganzen dorf ausgehen, dass die meisten dann so sind in diesem dorf..dass ist ja wie wenn ich sagen würde: allee männer sind schei.sse...das ist uns doch klar,es geht gar nicht darum, sondern es gibt immer wieder so aussagen, wie zb. in struga, oder tetovo leben viele konservative menschen... es war nur ein thema das ich anschlagen wollte, mehr nicht :) also mach nicht so ein drama draus ..wir diskutieren nur

und was die abwertenden Vorurteile angeht...für das gilt das selbe, was ich oben geschrieben habe... TAKE IT EASY ;)

Benutzeravatar
saloni
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 1391
Registriert: Fr, 29. Jan 2010, 15:27

Mi, 03. Mär 2010, 14:05

....
Zuletzt geändert von saloni am Fr, 12. Nov 2010, 11:23, insgesamt 1-mal geändert.

Nurije
Senior Member
Senior Member
Beiträge: 358
Registriert: Sa, 31. Okt 2009, 12:32

Mi, 03. Mär 2010, 20:02

Ach du heilige scheissse.

Zurück zu „Kultur & Gesellschaft“